ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց ՍԴ նախագահին և դատավորներին փոխարինելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության մի խումբ պատգավորների կողմից ներկայացված Սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը, որով առաջարկվում է փոխարինել Սահմանադրական դատարանի նախագահին և ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամներին (դատավորներին): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ օրենքի նախագիծն ընդունվեց միաձայն՝ 89 «կողմ» ձայնով:
Խորհրդարանի նիստին մասնակցում էր միայն «Իմ քայլը» խմբակցությունը: «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները հայտարարել էին, որ չեն մասնակցելու Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին:
Օրենքի նախագծով՝ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված և Սահմանադրական դատարանի անդամի կամ դատավորի պաշտոնում ընդհանուր տևողությամբ ոչ պակաս, քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամի (դատավորի) լիազորությունների ժամկետը համարվում է ավարտված և պաշտոնավարումը դադարում է:
Մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի անդամը, ում պաշտոնավարումը չի դադարում սույն հոդվածի 1-ին մասի ուժով, շարունակում է պաշտոնավարել որպես Սահմանադրական դատարանի դատավոր մինչև այդ պաշտոնում նրա պաշտոնավարման 12 տարին լրանալը` հաշվի առնելով նաև մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը որպես Սահմանադրական դատարանի անդամ պաշտոնավարած ժամկետը:
Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Կառավարությունը, Հանրապետության նախագահը և դատավորների ընդհանուր ժողովը: Սույն հոդվածի 1-ին մասի հիմքով առաջացած` Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարվում են թափուր տեղն առաջանալուց հետո` մեկամսյա ժամկետում:
Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնավարումը դադարում է: Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընտրվում է Սահմանադրության 166-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, որն իրականացվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների` սույն հոդվածի 1-ին մասի հիմքով առաջացած թափուր տեղերը համալրելուց հետո:

Armenian parliament adopts bill on replacing Constitutional Court Chairman and members
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. The national Assembly of Armenia adopted at first reading the bill authored by a number of MPs representing the ruling ''My Step'' bloc on Constitutional changes, which is about replacing the Chairman and some members of the Court. ARMENPRESS reports 89 MPs voted in favor of the bill.
Only ''My Step'' bloc participated in the session, since ''Propserous Armenia'' and ''Bright Armenia'' Parties had announced that will not participate in the extraordinary session of the parliament.
According to the bill, the powers of Constitutional Court members or judges will be suspended if they had been in office for not less than 12 years before the entering into force the 7th chapter of the Constitution. In case a Court member of judge has not been in office for 12 years before the entering into force of the 7th Chapter of the Constitution, he or she will remain in office until the 12 year-term is completed.
If the bill is approved, the tenures of Constitutional Court Judges Alvina Gyulumyan, Feliks Tokhyan and Hrant Nazaryan will be suspended, while the present President of the Court Hrayr Tovmasyan will become Constitutional Court member.
Earlier it had been planned to hold a Constitutional referendum scheduled on April 5, which suggested to suspend the tenure of Constitutional Court President Hrayr Tovmasyan and 6 members of the Court. The referendum did not take place due to the state of emergency declared as a result of the coronavirus.