ԱԱԾ-ն բացահայտել է կեղծ տեղեկատվության տարածման փորձ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում ՀՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, շարունակում է բացահայտել համացանցում պետության, հասարակության և անձի անվտանգությանը վնաս հասցնող կեղծ տեղեկատվություն հրապարակող և տարածող կեղծ օգտատերերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը․
«Մասնավորապես՝ ս.թ. մայիսի 29-ին «Youtube» համացանցային կայքում «Qizil alma» ադրբեջանցի օգտատերը իր էջում տեղադրել է «Հայ ճարտարապետի ցնցող խոստովանությունը Երևանի մասին. Մերը չէ» խորագրով մեկ ու կես րոպե տևողության մոնտաժված տեսագրություն, որում Ագնեսսա անունով ներկայացող կինը ռուսերեն լեզվով պատասխանում է տեսագրությունը կատարող ոմն տղամարդու հարցերին: Երևանի Հանրապետության հրապարակում գտնվելիս Ագնեսսան նշում է, որ` «Երևանը նախկինում եղել է գյուղանման քաղաք: Այստեղ հայեր գրեթե չեն ապրել և զբաղվել են առևտրով»: Տեսագրության ուսումնասիրությունից դիտվում է, որ այն մոնտաժված է բնօրինակ այլ տեսագրությունից, որից վերցված են առանձին նախադասություններ և միացված իրար, որի արդյունքում խեղաթուրվել է զրույցի իմաստը և բովանդակությունը: Մոնտաժված տեսագրությունը տարածվել է ադրբեջանական ԶԼՄ-ներով` համապատասխան հակահայկական տեքստային մեկնաբանությամբ, ըստ որի հայ կինը «բարձրաձայնում» է, որ Երևանում հայեր չեն բնակվել: Շահարկելով այդ արտահայտությունը` ադրբեջանական կողմը շեշտում է, որ դա ևս մեկ փաստ է, որ «Իրևան»-ը ադրբեջանական հին քաղաք է, որը 1918-ին փոխանցվել է հայերին:
Պարզվել է, որ իրական տեսահոլովակը կատարվել է 2020 թ. փետրվարին, այդ ժամանակ ՀՀ այցելած քաղաքների պրոբլեմները բարձրաձայնող ռուսական բլոգեր Իլյա Վառլամովի կողմից, իսկ Ագնեսսան առաջարկել իր օգնությունը` Երևանը ներկայացնելու նպատակով:
Ի.Վառլամովի տեսագրության մեջ խոսքը գնում է 1850-ական թվականներին Երևան քաղաքի այն հատվածի մասին, որտեղ նախկինում գործել է Ղանթարի շուկան` ներկայումս Վ.Սարգսյան փողոցի հարակից հատվածը, որի շրջակայքում հիմնականում բնակվել են պարսիկներ, բայց ոչ ադրբեջանցիներ, և հայերը այցելել են այդ վայր առևտուր անելու համար:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծիքների միջոցով «մխրճվել» պատմության մեջ, ինչը սակայն նրանց չի հաջողվել:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս հորդորում ենք լինել առավել զգոն,ցուցաբերել զգուշավորություն, չմատնվել խուճապի ու չտարածել նմանօրինակ տեսանյութեր, իսկ այդպիսի տեսանյութեր հայտնաբերման դեպքում ուղարկող օգտատերերի մասին տեղեկացնել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությանը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, JUNE 19, ARMENPRESS. The National Security Service of Armenia continues revealing fake users who publish and spread false information which damages the security of the state, the society and the individual.
On May 29 Qizil alma Azerbaijani user posted on Youtube one and a half minute edited video titled “Shocking confession of Armenian architect about Yerevan: It’s not ours”. In the video a woman named Agnessa answers in Russian to the questions of a man making the video. While in the Republic Square of Yerevan Agnessa tells that “in the past Yerevan has been a village-like city. Armenians hardly lived here and have been engaged in trade”. While examining the video it can be seen that it has been edited from another original video from which separate expressions were taken and combined with each other as a result of which the meaning and content of the conversation has been distorted. This edited video has been spread in the Azerbaijani media with a respective anti-Armenian textual comment according to which the Armenian woman “voices” that no Armenians have lived in Yerevan. Speculating this phrase, the Azerbaijani side emphasizes that this is another fact that “Yerevan is an ancient Azerbaijani city which was transferred to Armenians in 1918”.
However, it turned out that the real video was made in February 2020 by Russian blogger Ilya Varlamov who was in Armenia that time, and Agnessa offered her help to the Russian blogger to introduce Yerevan.
The talk in the Russian blogger’s video is about a part of Yerevan in the 1850s where in the past the Ghantari market used to operate where mainly Persians have lived, but not Azerbaijanis, and Armenians visited that place for trade.
This fact once again proves that the Azerbaijani side is trying to “penetrate” into the history through fake news, but in fact it failed.
“We once again urge the citizens of Armenia to be more vigilant, show caution, not to panic and not to spread such videos, and in case of revealing such users who send similar videos inform the NSS”, the NSS said in a statement.