Արցախում կորոնավիրուս է հաստատվել ևս 10 քաղաքացու մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն, նոր կորոնավիրուսի վարակը հաստատվել է ևս 10 քաղաքացու մոտ, հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 78-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
Վարակակիրներից 3-ը Ստեփանակերտի բնակիչներ են: Նրանցից մեկը նախկինում հաստատված դեպքերի հետ առնչություն չունի, Արցախ վերադարձել է Հայաստանի Հանրապետությունից և բժիշկներին դիմելուց հետո է պարզվել նրա մոտ կորոնավիրուսի առկայությունը: Կորոնավիրուսով հիվանդ Ստեփանակերտի մյուս 2 բնակիչները նախկինում հաստատված դեպքերի կոնտակտավորներ են: Իսկ նոր վարակված մյուս 7 քաղաքացիները Հադրութի շրջանի սահմանափակումներ մտցրած համայնքներից են, ովքեր վարակվել են սգո արարողության ժամանակ:
COVID-19-ը հաղթահարել է ևս 11 քաղաքացի: Ապաքինվածների ընդհանուր թիվը 54 է: Մեկուսացված է 91 անձ, ընդհանուր թեստավորումների քանակը 1284 է:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 11-ին ստորագրել է hրամանագիր, որի համաձայն՝ Արցախի Հանրապետությունում 2020 թվականի ապրիլի 12-ին հայտարարված և մինչև հունիսի 11-ը երկարաձգված արտակարգ իրավիճակի ժամկետը երկարաձգվել է 30 օրով` 2020 թվականի հունիսի 11-ից, ժամը 22:00-ից մինչև 2020 թվականի հուլիսի 11-ը, ժամը 22:00-ը ներառյալ։

COVID-19: в Арцахе подтверждено еще 10 случаев
Согласно информации, полученной из Министерства здравоохранения Республики Арцах, заражение новым коронавирусом было подтверждено еще у 10 граждан, число подтвержденных случаев заболевания достигло 78.
Как  передает Арменпресс,  об этом сообщает информационный штаб Арцаха.
Трое из зараженных - жители Степанакерта. Один из них не имеет отношения к ранее подтвержденным случаям, он вернулся в Арцах из Республики Армения, и после консультации с врачами выяснилось, что у него  коронавирус. Два других жителя Степанакерта, у которых  коронавирус, ранее были в контакте с вирусоносителями. Остальные семь новых инфицированных граждан - из  общин   Гадрутского района, они были заражены во время траурной церемонии.
COVID-19 преодолели еще 11 граждан. Общее количество выздоравевших составляет 54. Изолирован  91 человек, общее количество тестов - 1284.
11 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ, согласно которому чрезвычайное положение, объявленное в Республике Арцах 12 апреля 2020 года и продленное до 11 июня 2010 года,   продлено еще на 30 дней —   до 22:00 часов 11 июля 2020 года  включительно.