ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով առաջարկvում է, որ Հայաստանում ապրող ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին իրենց ազգային, կրոնական և հիշատակի տոները նշելու համար չվճարվող արձակուրդի հնարավորություն տրվի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագծի հեղինակը «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանն է:
Նախագծով առաջարկվում է Աշխատանքային օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել նոր՝ հինգերորդ կետով, այն է՝ ազգային, կրոնական և հիշատակի տոները նշելու համար ոչ ավելի, քան տարեկան 4 օր չվճարվող արձակուրդ տրամադրել:
Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ԱԺ հունիսի 2-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց 98 «կողմ» ձայնով:

Представителям национальных меньшинств на их праздники будет предоставляться отпуск
Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло проект закона О внесении дополнения в Трудовой кодекс Республики Армения, которым предлагается: представителям национальных меньшинств, проживающим в Армении, будет предоставляться возможность не оплачиваемого отпуска для празднования своих национальных, религиозных и памятных праздников. Как передает Арменпресс, автором проекта является депутат от фракции “Мой шаг” Рустам Бакоян.
Проектом предлагается дополнить часть 1 статьи 176 Трудового кодекса новым пятым пунктом, а именно: для празднования национальных, религиозных и памятных праздников предоставлять неоплачиваемый отпуск, не более 4 дней в году.
Проект закона О внесении дополнения в Трудовой кодекс Республики Армения на заседании Национального собрания 2 июня во втором чтении и полностью был принят 98 голосами “за”.