COVID-19.աշխարհում կորոնավիրուսը հաղթահարել է 2 մլն 602 հազարից ավելի մարդ. ԹԱՐՄ ՏՎՅԱԼՆԵՐ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում նոր տիպի կորոնավիրուսային վարակով՝ COVID-19-ով վարակվածների թիվն անցել է 5 միլիոն 935 հազարից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կորոնավիրուսի հետազոտական կենտրոնների տվյալների համաձայն՝ մահացածների թիվն անցել է 362 հազարից: Ապաքինվել է 2 միլիոն 602 հազար 600 մարդ:
Վիրուսով վարակվածների թվով առաջին տեղում գտնվող ԱՄՆ-ում 1 միլիոն 768 հազար 609 հաստատված դեպք կա: Այստեղ մահացածների թիվը 103 հազար 344 է: Այս ցուցանիշով ևս ԱՄՆ-ն առաջինն է աշխարհում: Ընդհանուր ցուցանիշով երկրորդ տեղում հայտնված Բրազիլիայում հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 438 հազար 812-ի, մահերինը՝ 26 հազար 764-ի: Հաջորդ տեղում Ռուսաստանն է, որտեղ ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսով վարակվել է 387 հազար 623 մարդ: Երկրում վարակի հետևանքով մահացել է՝ 4 հազար 374-ը:
Իսպանիայում հաստատված դեպքերի թիվը 284 հազար 986 է: Մահացության ցուցանիշը կազմում է 27 հազար 119:
Վարակվածների թվով հաջորդ տեղում Մեծ Բրիտանիան է՝ 269 հազար 127 ընդհանուր դեպքով: Մահացածների թիվը կազմում է 37 հազար 837: Մահացության ցուցանիշով Մեծ Բրիտանիան Եվրոպայում առաջինն է, աշխարհում՝ երկրորդը՝ ԱՄՆ-ից հետո:
Մեծ Բրիտանիային հաջորդում է Իտալիան, որտեղ կորոնավիրուսով վարակվածների ընդհանուր թիվը կազմում է 231 հազար 732, մահերինը՝ 33 հազար 142: Իտալիային հաջորդում է Ֆրանսիան, երվրոպական այս երկրում վարակվածների թիվը 186  հազար 238 է, մահացածներինը՝ 28 հազար 662:
Գերմանիայում 182 հազար 495 հաստատված դեպք կա: Այստեղ վարակի հետևանքով մահացել է 8 հազար 574 մարդ: Հնդկաստանը վարակվածների թվով շրջանցել է Թուրքիային՝ հայտնվելով 9-րդ տեղում: Այստեղ հաստատվել է վարակի 167 հազար 442 դեպք, մահացել է 4 հազար 797 մարդ: Հնդկաստանին հաջորդող Թուրքիան եզրափակում է երկրների տասնյակը, այստեղ վարակակիրների թիվը հասել է 160 հազար 979-ի, մահացածներինը՝ 4 հազար 461-ի:
Իրանում հաստատված դեպքերի թիվը  146 հազար 668 է: Մահերի թիվը կազմում է 7 հազար 677:    Վարակվածների թվով Իրանին հետևում են Պերուն՝ 141 հազար 779, Կանադան՝ 88 հազար 512 ընդհանուր դեպքով: Կանադային հաջորդում է Չիլին, որը շրջանցել է վարակի ծագման երկիր Չինաստանին: Չիլիում ընդհանուր դեպքերի թիվը 86 հազար 943 է: Վարակվածների ընդհանուր թվով 15-րդ տեղում հայտնված Չինաստանում այս անգամ ևս վարակի նոր դեպք չի գրանցվել: Հաստատված ընդհանուր դեպքերի թիվը 82 հազար 995 է, որից ապաքինվել է 78 հազար 291-ը: Մահերի թիվը կազմում է 4 հազար 634: Վերջին օրերին այստեղ վարակի հետևանքով մահվան նոր դեպք չի գրանցվում:
Վրաստանում հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 746-ի, վարակի բռնկումից ի վեր այստեղ մահացել է 12 մարդ:
Արաբական երկրներից վարակվածների թվով ԱՄԷ-ին շրջանցած Կատարում հաստատված դեպքերի թիվը կազմում է 52 հազար 907, մահերինը՝ 36: ԱՄԷ-ում վարակվածների ընդհանուր թիվը 32 հազար 532 է, մահացածներինը՝ 258:
Քուվեյթում վարակվածների թիվը հասել է 24 հազար 112-ի, մահացածներինը՝ 185-ի: Եգիպտոսում 20 հազար 793 հաստատված դեպք կա, մահացել է 845 մարդ: Իրաքում գրանցվել է 5 հազար 457 վարակվածության, 179 մահվան դեպք: Լիբանանում կա 1172 վարակի հաստատված դեպք: Մահացության ցուցանիշը կազմում է 26: Սիրիայում վարակվածների թիվը հասել է 122-ի: Մահացել է 4 մարդ:
Փորձագետը COVID-19-ի պիկը Ռուսաստանում անցած է համարում
Ռուսաստանում կորոնավիրուսի պիկն արդեն անցել է, իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի »-ն՝ այս մասին ասել է պրոֆեսոր, բժշկական գիտությունների թեկնածու, ինֆեկցիոնիստ Նիկոլայ Մալիշևը:  «Այո, մենք անցանք պիկը, բայց իրականում պիկ չկար »,-ասել է Մալիշևը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի իշխանությունները աշխատել են նախատեսվածից շուտ, հիվանդների համար ստեղծել են մահճակալներ, որպեսզի հիվանդացության և մահացության բարձր ցուցանիշներ չլինեն:
Նրա խոսքով՝ ներկայում Ռուսաստանում կորոնավիրուսի իրավիճակը արդեն համեմատաբար հանգիստ է, կա ինֆեկցիոն մահճակալնների զգալի ֆոնդ: «Մենք պատվով դուրս եկանք այդ վիճակից »,-ասել է Մալիշևը:
Ռուսաստանը վարակվածների թվով աշխարհում երրորդ տեղում է: ՌԴ-ում ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսով վարակվել է 387 հազար 623 մարդ: Երկրում վարակի հետևանքով մահացել է՝ 4 հազար 374-ը:
Իտալիայում մինչև մեկ միլիոն աշխատատեղ վտանգված է
COVID-19 համավարակով պայմանավորված՝ Իտալիայում մինչև մեկ միլիոն աշխատատեղ կրճատվելու վտանգի տակ է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է Իտալական արդյունաբերության համընդհանուր կոնֆեդերացիայի նախագահ Կարլո Բոնոմին: «Տվյալներին կսպասենք մայիսի վերջին, սակայն խոսքը 700 հազարից մինչև 1 մլն աշխատատեղի մասին է, որոնք վտանգի տակ են»,-ասել է նա:
Այդ կապակցությամբ Բոնոմին սուր քննադատության է ենթարկել Իտալիայի իշխանություններին: Նրա խոսքով, բացակայում է ռազմավարական տեսլականը: «Ես տեսնում եմ, որ կա կենտրոնացում արտակարգ դրության վրա, և դա ճիշտ է, սակայն իշխանությունների մոտ ամբողջությամբ բացակայում է ռազմավարության այն տեսլականը, որը ցույց կտա, թե մենք ուր պետք է գնանք, իսկ դա հանգեցնում է խորը մտահոգության»,-ասել է նա: Նա հույս է հայտնել, որ ներկա ճգնաժամի հետևանքները թույլ կտան երկրում անցկացնել խոշոր արդիականացում:
Շոտլանդիան սկսում է թեթևացնել սահմանափակումները
Մարդիկ Շոտլանդիայում հիմա նորից կարող են հանդիպել ընկերներին. երկիրը 66 օր հետո սկսում է թեթևացնել կորոնավիրուսի պատճառով կիրառած սահմանափակումները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է BBC-ն:
Նոր կանոնները նշանակում են, որ երկու տարբեր ընտանիքներից մարդիկ կարող են դրսում հանդիպել՝ 2 մետր հեռավորություն պահպանելով:  Միաժամանակ 8 հոգուց ավելի մարդկանցով հավաքները չեն թույլատրվում, և մարդիկ չեն կարող գնալ մեկ ուրիշի տուն:
Առաջին նախարար Նիկոլա Սթարջենը շեշտել է, որ մարդիկ պետք է հնարավորինս տանը մնան: Շոտլանդիան կարանտինի մեջ է մարտի 23-ից սկսած և սահմանափակումների մեծ փոոխություններ չէր արել:
Թայլանդի իշխանություններն առայժմ մտադիր չեն բացել սահմանները
Չնայած Թայլանդում հունիսի 1-ից գնում են սահմանափակումների թուլացման, իշխանություններն, ամեն դեպքում, չեն շտապում սահմանը բացել օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ն տեղեկացնում է, որ այս մասին հայտնել է Թայլանդի ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղար Սոմսակ Ռունգսիտան:
«Մենք մեղմացնում ենք մի շարք սահմանափակումներ երկրի ներսում, սակայն, ցավոք, չենք կարող բացել սահմանները զբոսաշրջիկների համար: Նայեք մեր կորոնավիրուսի նոր դեպքերի վիճակագրությունը, արդեն տևական ժամանակ է բոլոր նոր դեպքերը բերովի են»,-նշել է նա: Քանի որ աշխարհում համաճարակային իրավիճակը մնում է վտանգավոր, հետևաբար Թայլանդը չի կարող ընդունել զբոսաշրջիկների և այլ այցելուների: Դա կբերի երկրում վարակի երկրորդ ալիքի ռիսկի:
Թայլանդում ցամաքային, օդային և ջրային սահմաններ սկսել են փակել մարտի վերջից ապրիլի սկիզբը: Ապրիլի 4-ից գործում է միջազգային ուղևորափոխադրումների արգելքը:
Թայլանդում վարակի հաստատված դեպքերի թիվը 3 հազար 076 է: Վերջին մեկ օրում գրանցվել է 11 նոր դեպք: Վարակի հետևանքով մահացել է 57 մարդ:Ապաքինվել է 2 հազար 945-ը:

COVID-19: в мире более 2 млн 602 тысячи человек победили коронавирус СВЕЖИЕ ДАННЫЕ
Число людей, зараженных новым типом коронавирусной инфекции в мире, COVID-19, превысило 5 миллионов 935 тысяч. По данным исследовательских центров коронавируса, число погибших превысило 362 тысячи человек. Выздоровело 2 миллиона 602 тысячи 600 человек.
В Соединенных Штатах, где зарегистрировано наибольшее количество людей, инфицированных вирусом, подтверждено 1 768 609 случаев. Число погибших здесь составляет 103 344. С этим индексом Соединенные Штаты являются первыми в мире. Количество подтвержденных случаев на втором месте в Бразилии достигло 438 812, а число смертей - 26 764. На втором месте Россия, где 387 623 человека заражены коронавирусом. 4 374 человека умерли от инфекции в стране.
Количество подтвержденных случаев в Испании составляет 284 986. Смертность составляет 27,119.
Следующим по количеству инфицированных людей является Соединенное Королевство с общим числом 269 127 случаев. Число погибших составляет 37 837 человек. По уровню смертности Соединенное Королевство является первым в Европе и вторым в мире после Соединенных Штатов.
За Соединенным Королевством следует Италия, где общее число людей, инфицированных коронавирусом, составляет 231 732 человека, а число умерших - 33 142 человека. За Италией следует Франция, где число инфицированных в этой европейской стране составляет 186 238, а число погибших - 28 662 человека.
В Германии подтверждено 182 495 случаев. Восемь тысяч 574 человека погибли здесь от инфекции. Индия обогнала Турцию по количеству зараженных людей, заняв 9 место. Здесь подтверждено 167 442 случая заражения, 4797 человек умерли. После Индии Турция закрывает первую десятку стран с 160 979 зараженными и 4 461 зараженными.
Количество подтвержденных случаев в Иране составляет 146 668 человек. Число погибших составляет 7677 человек. Что касается количества инфицированных, за Ираном следует Перу с 141 779 случаями, за которым следует Канада с 88 512 случаями. За Канадой следует Чили, которая обогнала Китай как страну происхождения. Общее количество случаев в Чили составляет 86 943. В Китае нет новых случаев этой инфекции, которая занимает 15-е место в общем количестве инфицированных людей. Общее количество подтвержденных случаев составляет 82 995, из которых 78 291 выздоровели. Число погибших составляет 4634 человека. В последние дни не было случаев смерти от инфекции.
Число подтвержденных случаев в Грузии достигло 746, с момента вспышки погибли 12 человек.
Число случаев в Катаре, который обошел ОАЭ с точки зрения количества инфицированных людей в арабских странах, составляет 52 907, а число смертей - 36. Общее количество зараженных людей в ОАЭ составляет 32 532, а число погибших - 258.
Число погибших в Кувейте возросло до 24 112, а число погибших - до 185. В Египте подтверждено 20 793 случая заболевания, 845 человек умерли. В Ираке было 5457 инфекций и 179 смертей. В Ливане подтверждено 1172 случая заражения. Смертность составляет 26. Число зараженных людей в Сирии достигло 122. 4 человека погибли.
Эксперт считает пик COVID-19 в России
Пик коронавируса в России уже пройден, ситуация относительно спокойная.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на  РИА Новости, об этом заявил профессор, кандидат медицинских наук, специалист по инфекционным заболеваниям Николай Малиш. «Да, мы прошли пик, но на самом деле не было пика», - сказал Малиш.
Он отметил, что российские власти с опережением графика работали над созданием коек для пациентов, чтобы не было высоких показателей заболеваемости и смертности.
По его словам, нынешняя ситуация с коронавирусом в России относительно спокойная, существует значительный фонд инфекционных коек. «Для нас большая честь выйти из этой ситуации», - сказал Малиш.
Россия занимает третье место в мире по количеству зараженных людей. Всего в России 387 623 человека были заражены коронавирусом. 4 374 человека умерли от инфекции в стране.
В Италии на карту поставлено до миллиона рабочих мест
Эпидемия COVID-19 грозит сократить до одного миллиона рабочих мест в Италии.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на  РИА Новости,  об этом заявил президент Всеобщей конфедерации промышленности Италии Карло Бономи. «Мы будем ждать данных к концу мая, но речь идет о 700 тыс.–1 млн рабочих мест, которые находятся в опасности», - сказал он.
В связи с этим Бономи резко раскритиковал итальянские власти. По его словам, стратегического видения нет. «Я вижу, что особое внимание уделяется чрезвычайному положению, и это правда, но у властей нет четкого видения стратегии, которая покажет нам, куда мы должны идти, и это вызывает глубокую обеспокоенность», - сказал он. : Он выразил надежду, что последствия нынешнего кризиса позволят провести серьезную модернизацию в стране.
Шотландия  смягчает режим ограничений
Шотландцы вновь  могут    встречаться с друзьями. Через 66 дней страна начинает ослаблять ограничения, налагаемые коронавирусом.
Новые правила означают, что люди из двух разных семей могут встречаться на улице, держась на расстоянии 2 метра. В то же время собрания более 8 человек не допускаются, и люди не могут идти в чужой дом.
Первый министр Николас Стерджен подчеркнул, что люди должны как можно больше оставаться дома. С 23 марта Шотландия находится на карантине и не внесла существенных изменений в ограничения.Первый министр Николас Стерджен подчеркнул, что люди должны как можно больше оставаться дома. С 23 марта Шотландия находится на карантине и не внесла существенных изменений в ограничения.
Власти Таиланда пока не планируют открывать границу
Хотя с 1 июня в Таиланде действуют ограничения, власти не спешат открывать границу для иностранных туристов.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на  РИА Новости, об этом заявил генеральный секретарь Совета национальной безопасности Таиланда Сомсак Рунгстита.
«Мы снимаем ряд ограничений внутри страны, но, к сожалению, мы не можем открыть границы для туристов. «Посмотрите статистику новых случаев нашего коронавируса, все новые случаи были зарегистрированы в течение длительного времени», сказал он. Поскольку эпидемическая ситуация в мире остается опасной, Таиланд больше не может принимать туристов и других посетителей. Это увеличит риск второй волны инфекции в стране.
В Таиланде сухопутные, воздушные и водные границы были закрыты с конца марта до начала апреля. Запрет на международные пассажирские перевозки действует с 4 апреля.
Количество подтвержденных случаев заражения в Таиланде составляет 3076 человек. За последний день было зарегистрировано 11 новых случаев. В результате инфекции погибло 57 человек, из них 2945 выздоровели.