Արտոնյալ վարկեր՝ «զրոյից» բիզնես սկսողների համար. հաստատվեց հակաճգնաժամային 19-րդ միջոցառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 19-րդ միջոցառումը:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ միջոցառման նպատակն է օժանդակել ՀՀ քաղաքացիներին ու առանձին տնտեսավարողներին հաղթահարել կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների ազդեցությունը մրցունակ գործարար ծրագրեր իրագործելու եղանակով:
Օժանդակության նպատակն է` ձեռնարկատիրական գիտելիքների ընդլայնման և ֆինանսների հասանելիության բարձրացման միջոցով նպաստել «զրոյից» բիզնես ստեղծելու ձգտում ունեցող շահառուների ձեռնարկատիրական գաղափարների իրագործմանը, շահառուների գործարար ծրագրերի նորարարական զարգացմանը:
«Միջոցառման շահառու են հանդիսանում ՀՀ տարածքում գրանցված այն կազմակերպությունները կամ անհատ ձեռնարկատերերը (բացառությամբ` մանրածախ եւ մեծածախ ոլորտում գործունեությունը), որոնք համապատասխանում են «Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված չափանիշներին, աջակցության հայտ ներկայացնելու օրվան նախորդող 12 ամիսների ընթացքում ունեցել են բարվոք հարկային և վարկային պատմություն, գործունեությունն առավելապես իրականացնում են ՀՀ մարզերում, չեն հանդիսացել պետական ֆինանսական աջակցության շրջանակում «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի շահառու, եթե դիմել են սույն Միջոցառման սկսնակների համար աջակցությանը, մինչև աջակցության հայտ ներկայացնելու օրը առնվազն 24 ամիսների ընթացքում հանդիսացել են «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի միջոցով իրականացվող պետական ֆինանսական աջակցության շահառու, եթե  դիմել են Միջոցառման նորարարական զարգացման աջակցությանը»,- ասաց նա:
Միջոցառման իրականացման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների 75 տոկոսը հատկացվում է որպես 8 տարվա մարման ժամկետով անտոկոս փոխառություն, իսկ 25 տոկոսը՝ որպես դրամաշնորհ։
Միջոցառումն իրականացվում է «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի միջոցով` արտոնյալ վարկավորման նպատակով երաշխիքների տրամադրման եղանակով: Վարկավորումն իրականացվում է ՀՀ տարածքում գործող և լիցենզավորված բանկերի եւ վարկային հաստատությունների կողմից:
Օժանդակության գործիքների կիրառմամբ տրամադրվող վարկերը պետք է համապատասխանեն հետեւյալ պահանջներին`
Արժույթը` ՀՀ դրամ,
Ժամկետը` առավելագույնը 60 ամիս,
Վարկի մայր գումարի արտոնյալ ժամանակահատվածը կարող է կազմել առավելագույնը 6 ամիս` սկսնակ շահառուների համար,
Մեկ շահառուի վարկի առավելագույն սահմանաչափը կազմում է 10 մլն դրամ` սկսնակների համար եւ 20 մլն դրամ (հանրագումարով)` նորարարական զարգացման շահառուների համար. վարկի տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը` 7-10 տոկոս:

Льготные кредиты для начинающих бизнес с “нуля”: утверждена 19-ая антикризисная программа
Правительство Армении утвердило 19-ю программу по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса.
Министр экономики Тигран Хачатрян отметил, что цель мероприятия - помочь гражданам Армении и хозяйствующим субъектам преодолеть влияние экономических последствий эпидемии путем реализации конкурентоспособных бизнес-программ.
Цель содействия - посредством расширения предпринимательских знаний и повышения доступности финансов способствовать реализации предпринимательских идей бенефициаров, стремящихся создать бизнес с нуля, инновационному развитию бизнес-программ бенефициаров.
“Бенефициарами мероприятия являются зарегистрированные на территории Армении организации или частные предприниматели (за исключением деятельности в розничной и оптовой сферах), которые соответствуют критериям, установленным Законом Республики Армения “О государственной поддержке малого и среднего предпринимательства”, в течение 12 месяцев, предшествующих дню подачи заявки на содействие, имели хорошую налоговую и кредитную историю, деятельность преимущественно осуществляли в областях Республики Армения, не являлись бенефициарами Фонда “Центр содействия инвестициям" в рамках государственного финансового содействия. При  обращении за содействием для начинающих данного мероприятия, в течение как минимум 24 месяцев до дня подачи заявки на содействие они не являлись бенефициарами государственной финансовой поддержки, осуществляемой через Фонд "Центр поддержки инвестиций”,  - сказал он.
75% финансовых средств, необходимых для осуществления мероприятия, предоставляется как беспроцентный заем со сроком погашения на 8 лет, а 25% - как грант.
Мероприятие осуществляется посредством Фонда "Центр содействия инвестициям" путем предоставления гарантий для льготного кредитования. Кредитование осуществляется действующими на территории Армении лицензированными банками и кредитными учреждениями.
Кредиты, предоставляемые с использованием инструментов содействия, должны соответствовать следующим требованиям:
Валюта - драм Республики Армения
Срок - максимум 60 месяцев
Льготный период основной суммы кредита для начинающих бенефициаров может составлять не более 6 месяцев
Максимальный лимит кредита одного бенефициара составляет 10 млн драмов для начинающих и 20 млн драмов (по сумме) для бенефициаров инновационного развития. Годовая фактическая процентная ставка кредита – 7 - 10%.