Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատան 9 սանի և 6 աշխատակցի մոտ հաստատվել է COVID-19․ նրանք մեկուսացված են
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատանը 15 հոգու մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդությունը՝ 6-ն աշխատակից և 9-ը՝ երեխա։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ այս մասին ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Սոնա Մարտիրոսյանը։
«Մարի Իզմիրլյան մանկատանը 46 հոգի թեստավորվել է։ Նրանցից 15 հոգու մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդությունը՝ 6-ը աշխատակից և 9 երեխա։ Այս պահին հաստատությունից որևէ մեկը չի հոսպիտալացվել, քանի որ նրանց մոտ չկան ախտանշաններ։ Ե՛վ աշխատողները, և՛ երեխաներն իրենց լավ են զգում»,- նշեց Մարտիրոսյանը և հավելեց, որ երեկ չէ առաջին օրը դայակներից մեկի ջերմությունը բարձրացել է 37.6 աստիճան, ինչից հետո նրան անմիջապես մեկուսացրել են։
Նախարարի մամուլի խոսնակն ընդգծեց, որ այդ դայակն այժմ գտնվում է տանը, սակայն նրա թեստի պատասխանը դեռևս չկա։
«Այսինքն, վստահ չենք, ինքն է վարակման աղբյուրը եղել, թե ոչ։ Դայակի ջերմությունն այս պահին 37.4 է»,- ասաց Մարտիրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ մայիսի 25-ի առավոտյան տարածքն ախտահանվել է, այս պահին էլ այնտեղ համաճարակաբաններ են աշխատում, ովքեր հրավիրվել են «Արաբկիր» բժշկական համալիրից։
Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատանը խնամք է ստանում 102 երեխա։
Հայաստանում մայիսի 25-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 7113 դեպք, որոնցից 3145-ն` առողջացած: Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 3842 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է  51 594 թեստավորում:
Ընդհանուր առմամբ, կորոնավիրուսային հիվանդությունից արձանագրվել է մահվան 87 դեպք:  Արձանագրվել է նաև մահվան 39 դեպք, երբ պացիենտների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։

У воспитанников и сотрудников детского дома “Мари Измирлян” потвержден COVID-19: они изолированы
В детском доме “Мари Измирлян” у 15 человек - 6 сотрудников и 9 детей подтверждена коронавирусная болезнь.
Об этом в беседе с «Арменпресс» сказала пресс-секретарь министра труда и социальных вопросов Армении Сона Мартиросян.
“В детском доме “Мари Измирлян” протестированы 46 человек. У 15 из них была подтверждена коронавирусная болезнь - 6 сотрудников и 9 детей. На данный момент никто из учреждения не  госпитализирован, так как у них нет симптомов. И работники, и дети чувствуют себя хорошо”, - отметила Мартиросян и добавила, что позавчера температура у одной нянечки поднялась до 37,6 градусов, после чего ее сразу же изолировали.
Пресс-секретарь министерства подчеркнула, что эта няня сейчас находится дома, однако результата ее теста пока нет.
“То есть, мы не уверены, была ли она источником заражения. На данный момент температура нянечки - 37.4”, - сказала Мартиросян.
По ее словам, утром 25 мая территория была продезинфицирована, в настоящее время там работают эпидемиологи, приглашенные из медицинского центра “Арабкир”.
В детском доме “Мари Измирлян” проживают 102 ребенка.
По состоянию на 11:00 25 мая в Армении было подтверждено 7 113 случаев коронавирусной болезни, 3 145 из которых уже выздоровели. На данный момент фактическое лечение от коронавирусного заболевания получают 3 842 пациента. В общей сложности проведено 51 594 теста. Летальных исходов – 87.
Зафиксировано еще 6 случаев смерти, когда у пациентов была подтверждена коронавирусная инфекция, однако смерть наступила по причине другой болезни. Таких случаев 39.