Կառավարությունը հաստատեց հակաճգնաժամային 17-րդ ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 17-րդ ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այն վերաբերում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին։
«Միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առանձին տնտեսավարողների մոտ առաջացած դժվարությունների հետևանքով արդյունավետ աշխատատեղերի պահպանությանը, ինչպես նաև ոլորտում նորարարական գաղափարների իրագործման և առևտրայնացման խթանմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ ավելացնելով, որ աջակցությունը լինելու է դրամաշնորհի տեսքով։
Միջոցառման շահառու հանդիսանում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի այն տնտեսավարողները, որոնք՝
1) համապատասխանում են «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում նշված չափանիշներին,
2) հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամիսների ընթացքում չունեն հարկային և վարկային ժամկետանց պարտավորություններ,
3) հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամսվա ընթացքում դրամաշնորհ չեն ստացել ԲՏԱ նախարարության կողմից։

YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. The Armenian government approved today the 17th program aimed at eliminating the economic consequences of the novel coronavirus (COVID-19).
The 17th anti-crisis measure concerns the field of information technologies.
“The measure aims at assisting economic entities operating in high technologies to keep efficient jobs, as well as implement innovative ideas and promote commercialization”, Minister of High Technological Industry Hakob Arshakyan said at the Cabinet meeting, adding that the assistance will be in the form of grants.
The program beneficiaries are those high-tech businesses which meet the criteria mentioned in the Law on State Assistance to IT Field, do not have delays in payments to taxes and credits in the past 12 months and have not received a grant by the ministry in the past 12 months as of the date of submitting the application.