Կառավարությունը հաստատեց հակաճգնաժամային 17-րդ ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 17-րդ ծրագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այն վերաբերում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին։
«Միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առանձին տնտեսավարողների մոտ առաջացած դժվարությունների հետևանքով արդյունավետ աշխատատեղերի պահպանությանը, ինչպես նաև ոլորտում նորարարական գաղափարների իրագործման և առևտրայնացման խթանմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ ավելացնելով, որ աջակցությունը լինելու է դրամաշնորհի տեսքով։
Միջոցառման շահառու հանդիսանում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի այն տնտեսավարողները, որոնք՝
1) համապատասխանում են «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում նշված չափանիշներին,
2) հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամիսների ընթացքում չունեն հարկային և վարկային ժամկետանց պարտավորություններ,
3) հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամսվա ընթացքում դրամաշնորհ չեն ստացել ԲՏԱ նախարարության կողմից։

Правительство утвердило 17-ю антикризисную программу
Правительство утвердило 17-ю программу по нейтрализации экономических последствий эпидемии коронавируса. Как передает «Арменпресс», она касается сферы информационных технологий.
“Цель программы - содействие сохранению эффективных рабочих мест вследствие трудностей отдельных хозяйствующих субъектов сферы высоких технологий, возникших вследствие распространения эпидемии коронавируса, а также стимулированию реализации инновационных идей и коммерциализации”, - сказал министр высокотехнологичной промышленности Армении Акоп Аршакян, добавив, что содействие будет оказано в виде грантов.
Бенефициарами мероприятия станут те хозяйствующие субъекты сферы высоких технологий, которые
1) соответствуют критериям, указанным в Законе Республики Армения “О государственной поддержке сферы информационных технологий”
2) на день подачи заявки, в течение последних 12 месяцев, не будут иметь просроченных налоговых и кредитных обязательств
3) по состоянию на день подачи заявки, в течение последних 12 месяцев, не получали грантов от Министерства ВП Армении.