Լրատվական գործունեություն իրականացնողների համար Պետռեգիստրի տվյալներն հասանելի են անվճար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լրատվական գործունեություն իրականացնողների համար Արդարադատության նախարարության Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության գրանցամատյանում առկա տեղեկություններն այսուհետ հասանելի կլինեն անվճար հիմունքով: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Նշենք, որ նախկինում յուրաքանչյուր իրավաբանական անձի վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար ԶԼՄ-ները վճարում էին պետական տուրք:
Այսօրվանից ուժի մեջ է մտել նախօրեին հրապարակված ՀՀ արդարադատության նախարարի «Լրատվական գործունեություն իրականացնողների՝ իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանում առկա տեղեկություններին հասանելիություն տրամադրելու հայտերի ձևերը հաստատելու մասին» հրամանը: Լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձինք ու անհատ ձեռնարկատերերն այսօրվանից կարող են լրացված հայտերը՝ կից փաստաթղթերով ներկայացնել ՀՀ ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության այս պահին գործող տարածքային սպասարկման գրասենյակներ: Միաժամանակ, հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարված լինելը և Հանրապետության տարածքում տեղաշարժման իրավունքի առկա սահմանափակումները՝ տեղեկացնում ենք, որ մինչև արտակարգ դրության ավարտը նշված հայտերը կարող են ներկայացվել նաև էլեկտրոնային եղանակով՝ հայտը և կից փաստաթղթերն ուղարկելով info@e-register.am էլեկտրոնային փոստի հասցեին: Հայտի և կից փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքները կամփոփվեն հայտը մուտքագրվելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:
Լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձանց ու անհատ ձեռնարկատերերի համար նման հնարավորության նախատեսումը կամրապնդի հետաքննող լրագրության և մամուլի ազատության երաշխիքները, կնպաստի նրանց կողմից հանրությանն առավել ճշգրիտ և համապարփակ տեղեկատվություն տրամադրելուն:
Հիշեցնենք, որ այդ բարեփոխումը բխում է Կառավարության 2019-2023 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրից, իսկ դրան ուղղված օրենսդրական փաթեթն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել է 2020 թվականի մատի 6-ին և ուժի մեջ մտել ապրիլի 11-ին»,- ասված է ՀՀ արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:

Для лиц, осуществляющих информационную деятельность, данные Госрегистра уже доступны бесплатно
Для лиц, осуществляющих информационную деятельность, сведения, имеющиеся в реестре Агентства государственного регистра юридических лиц Министерства юстиции отныне будут доступны на бесплатной основе. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства юстиции Армении.
“Отметим, что ранее за информацию о юридических лицах СМИ приходилось платить государственную пошлину.
С сегодняшнего дня вступил в силу опубликованный накануне приказ министра юстиции Республики Армения “Об утверждении форм заявок на предоставление доступа к сведениям, имеющимся в Едином государственном реестре, лицам, осуществляющих информационную деятельность. Юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие информационную деятельность, с сегодняшнего дня могут представлять заполненные заявки с приложенными документами в действующие офисы территориального обслуживания Агентства государственного регистра юридических лиц МЮ Республики Армения. В то же время, учитывая чрезвычайное положение, объявленное в Республике Армения, и существующие ограничения на право передвижения на территории республики, сообщаем, что до окончания чрезвычайного положения указанные заявки могут подаваться также и в электронном виде, отправляя заявку и прилагаемые документы на адрес электронной почты: info@e-register.am.
Результаты рассмотрения заявок и прилагаемых документов будут объявлены в трехдневный срок после регистрации заявки.
Предоставление такой возможности юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, осуществляющим информационную деятельность, укрепит гарантии свободы журналистики и прессы, поможет им предоставлять обществу более точную и всеобъемлющую информацию.
Напомним, что эта реформа из программы мероприятий деятельности правительства на 2019 - 2023 годы, этот законодательный пакет был принят Национальным собранием 6 марта 2020 года и вступил в силу 11 апреля”, - говорится в сообщении Министерства юстиции Армении.