Հայաստանում Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած երեք մարդ է ապրում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում գրանցված էցեղասպանությունը վերապրած 3 քաղաքացի: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան, այս մասին տեղեկացրին Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից: Նրանք են Օվսաննա Միրխանյանը (1915 թվականի ծնված) և Մարի Կիրակոսյանը (1908 թականի ծնված), Եպրաքսի Գեւորգյանը(1914 թվականի ծնված):
Նախկին Օսմանյան կայսրության տարածքում մինչև 1915 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնվածները, բացի իրենց կենսաթոշակից, պետության կողմից ստանում են նաև հավելավճար իրենց կենսաթոշակի 50 տոկոսի չափով և հարյուր հազար դրամ որպես Ցեղասպանությունը վերապրած:
Երբ 2013 թվականին՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցինընդառաջ, «Արմենպրես»-ն սկսեց «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը, Հայաստանում բնակվում էր վերապրած 40 անձ:

В Армении живут три женщины, пережившие Геноцид армян
В государственной службе социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов Армении зарегистрированы 3 женщины, пережившие Геноцид армян. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве труда и социальных вопросов Армении. Это Овсанна Мирханян (1915 года рождения) и Мари Киракосян (1908 года рождения), Епракси Геворкян (1914 года рождения).
Родившиеся на территории бывшей Османской империи до 31 декабря 1915 года, помимо своей пенсии, от государства получают также надбавку в размере 50% своей пенсии и 100 000 драмов как пережившие Геноцид.
Когда в 2013 году, в преддверии 100-летия Геноцида армян, Арменпресс начал спецпроект “Очевидец”, в Армении проживали 40 переживших.