Հայաստանում Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած երեք մարդ է ապրում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում գրանցված էցեղասպանությունը վերապրած 3 քաղաքացի: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան, այս մասին տեղեկացրին Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունից: Նրանք են Օվսաննա Միրխանյանը (1915 թվականի ծնված) և Մարի Կիրակոսյանը (1908 թականի ծնված), Եպրաքսի Գեւորգյանը(1914 թվականի ծնված):
Նախկին Օսմանյան կայսրության տարածքում մինչև 1915 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնվածները, բացի իրենց կենսաթոշակից, պետության կողմից ստանում են նաև հավելավճար իրենց կենսաթոշակի 50 տոկոսի չափով և հարյուր հազար դրամ որպես Ցեղասպանությունը վերապրած:
Երբ 2013 թվականին՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցինընդառաջ, «Արմենպրես»-ն սկսեց «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը, Հայաստանում բնակվում էր վերապրած 40 անձ:

YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. According to official documents, there are currently 3 Armenian Genocide survivors living in Armenia.
ARMENPRESS asked the Ministry of Labor and Social Affairs social protection service to use the pension database to find out how many survivors of the first genocide of the 20th century are still alive in Armenia.
According to the ministry, all three living Armenian Genocide survivors in Armenia are women – Ovsanna Mirkhanyan (born 1915), Mari Kirakosyan (born 1908) and Yepraksi Gevorgyan (born 1914).
In 2013, when ARMENPRESS launched its Eyewitness project there were 40 surviors living in Armenia.
The Armenian pension service is also paying an additional 50% pension bonus to anyone born before December 31, 1915 in the territory of the Ottoman Empire.