Հայրենադարձվողները մաքսային արտոնություններ կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ընդլայնել հայրենադարձվողներին տրվող մաքսային արտոնությունների շրջանակը, դյուրինացնել ընթացակարգերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը ԱԺ նիստում ընդունվեց միաձայն` 107 «կողմ» ձայնով:
Գործող կարգավորման համաձայն՝ ՀՀ բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք մշտապես չեն բնակվել ՀՀ-ում, կարող են օգտվել մաքսային արտոնություններից, եթե հինգ տարվա կտրվածքով ամեն տարվա 183 օրը մշտապես չեն բնակվել ՀՀ-ում: Գործող օրենքով ներկրված գույքի և ավտոմեքենայի համար, սակայն, այս արտոնությունը տրվում է բացառապես այն հայրենադարձներին, որոնք չունեն ՀՀ քաղաքացիություն կամ հաշվառված չեն Հայաստանում: Այսինքն՝ եթե անգամ քաղաքացին 10 տարի բացակայել է ՀՀ-ից, բայց շարունակում է մնալ այստեղ հաշվառված, չի կարող օգտվել այս արտոնությունից:
Նախագծով սահմանվում է, որ եթե համակարգի միջոցով լիազոր մարմինը՝ անձնագրային և վիզաների վարչությունը, ստուգի, որ անձը 5 տարվա ընթացքում՝ այսինքն՝ 1825 օրից առնվազն 915-ը մշտապես գտնվել է ՀՀ տարածքից դուրս և դիմել է տվյալ մարմին՝ որպես ՀՀ մշտական բնակության վերադարձող, կստանա տեղեկանք, որ չունի մշտական բնակության վայր և այդ փաստաթղթի ձեռք բերումից հետո էլ 18 ամսվա ընթացքում կկարողանա իր հետ ներկրել անձնական օգտագործման գույքը և մեկ տրանսպորտային միջոց՝ տվյալ անձի անունով, եթե այդ տրանսպորտային միջոցը առնվազն վեց ամիս իր սեփականությունն է եղել տվյալ երկրում:
Այսինքն` նախագծով սահմանվում է, որ ՀՀ անձնագիր ունենալ-չունենալուց, Հայաստանում հաշվառված-չհաշվառված լինելուց անկախ, եթե անձը 5 տարում՝ 1825 օրվա ընթացքում առնվազն 915 օր փաստացի ՀՀ-ում չի եղել, նրան կտրվի տեղեկանք, որ այստեղ մշտական բնակության վայր չունի:

Репатрианты получат таможенные льготы
Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло законопроект депутата от фракции “Мой шаг” Сисака Габриеляна, которым предлагается расширить рамки предоставляемых репатриантам таможенных льгот, упростить процедуры. Как передает «Арменпресс», проект закона О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О таможенном регулировании” был принят единогласно 107 голосами “за”.
Согласно действующему регулированию, все те граждане Армении, которые постоянно не проживали в Армении, могут воспользоваться таможенными льготами, если в разрезе пяти лет ежегодно не проживали в Армении в течение 183 дней. Однако данная льгота предоставляется исключительно тем репатриантам, которые не имеют гражданства Республики Армения или не состоят на учете в Армении. То есть, даже если гражданин 10 лет отсутствовал из Армении, но продолжает оставаться на учете, он не сможет воспользоваться этой льготой.
Согласно проекту, если уполномоченный орган, паспортно-визовое управление, проверит, что гражданин в течение 5 лет не менее 915 дней из 1825 дней, постоянно находился за пределами Армении и обратился в данный орган в качестве репатрианта на постоянное место жительства, то он получит справку о том, что не имеет постоянного места жительства, и после приобретения этого документа в течение 18 месяцев он сможет ввезти с собой имущество для личного пользования и транспортное средство на имя данного лица, если это транспортное средство являлось его собственностью в данной стране не менее шести месяцев.
Проектом устанавливается, что независимо от наличия или отсутствия паспорта Республики Армения, регистрации и неучетности в Армении, если лицо в течение 5 лет, в течение 1825 дней, по меньшей мере, 915 дней фактически не было в Армении, ему будет выдана справка о том, что он не имеет постоянного места жительства.