Մեկանգամյա օգտագործման պոլիէթիլենային տոպրակների վաճառքը 2022-ից կարգելվի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների իրացումն արգելող օրինագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`Առևտրի և ծառայությունների մասին օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում ստացավ 105 «կողմ» , 1 «ձեռնպահ» ձայներ:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը նախագիծը ներկայացնելիս հիշեցրել էր, որ այն պլաստիկե տոպրակների մասին է: Առաջինից երկրորդ ընթերցման ընթացքում կառավարության կողմից ներկայացվել էր լրացուցիչ առաջարկ, որպեսզի այս կարգավորումը կիրառվի նաև շրջիկ առևտրի կետերի նկատմամբ:
Այսպիսով, նախագծով առաջարկվում է 2022 թվականի հունվարի 1-ից առևտրի օբյեկտներում և առևտրի իրականացման վայրերում, այդ թվում՝ շրջիկ առևտրի կետերում արգելել մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների` բացառությամբ կշռափաթեթավորման և երկրորդային հումքից արտադրվածը, վաճառքը և իրացումը:

Продажа одноразовых полиэтиленовых пакетов будет запрещена с 2022 года
Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло законопроект о запрете реализации полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон.
Как передает «Арменпресс», проект закона О внесении дополнений в Закон Республики Армения “О торговле и услугах” был принят 105 голосами “за”, 1 воздержался.
Министр окружающей среды Армении Эрик Григорян, представляя проект, напомнил, что он касается пластиковых пакетов. В период с первого по второе чтение правительство представило дополнительное предложение, регулирование будет применяться и в отношении мобильных торговых точек.
Таким образом, проектом предлагается с 1 января 2022 года запретить продажу и реализацию полиэтиленовых мешков и пакетов толщиной до 50 микрон, за исключением произведенных из вторичного сырья.