Պետության աջակցության շրջանակում արդեն իսկ բաշխվել է ավելի քան 2 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարության ընդունած աջակցության 9 միջոցառումների շրջանակներում՝ ապրիլի 6-ի դրությամբ արդեն 2 միլիարդ 353 միլիոն դրամ է բաշխվել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իր «Ֆեյսբուք»-ի էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կառավարության ընդունած 9 միջոցառումների շրջանակներում՝ երեկվա դրությամբ 2 միլիարդ 353 միլիոն դրամ տնտեսական եւ սոցիալական աջակցություն է բաշխվել իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց»,-գրել է Փաշինյանը:
Կառավարությունը երկրում արտակարգ դրության պայմաններում նախաձեռնել և ընդունել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 9 միջոցառումների ծրագիր: Այդ միջոցառումներով աջակցություն է նախատեսվում ինչպես բիզնեսին, այնպես էլ անձանց, որոնք սոցիալական խնդրի առաջ կարող են կանգնել: Կառավարության մշակած 9 աջակցության ծրագրերից 5-ը սոցիալական ուղղվածություն ունեն: Օրինակ դրանցից մեկով աջակցություն կտրամադրվի մինչև 18 տարեկան երեխա ունեցող ընտանիքներին, եթե առկա են մի շարք հանգամանքներ, օրինակ, եթե երեխայի ծնողները չեն ունեցել գրանցված աշխատանք 2020թ. մարտի 12-ի դրությամբ և չեն ընդունվել ժամանակավոր կամ մշտական գրանցված աշխատանքի 2020թ. մարտի 12-ից մինչև 2020թ. մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում:

В рамках государственного содействия уже распределено более 2 млрд драмов
В рамках принятых правительством 9 проектов содействия, по состоянию на 6 апреля уже распределено 2 млрд 353 млн драмов.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
“В рамках принятых правительством 9 мероприятий, по состоянию на вчерашний день для оказания экономического и социального содействия юридическим и физическим лицам было распределено  2 млрд 353 млн драмов”, - написал Пашинян.
Правительство в условиях чрезвычайного положения инициировало и приняло 9 программ по нейтрализации экономических последствий пандемии коронавируса. Эти меры предусматривают оказание содействия как бизнесу, так и лицам, которые могут встать перед социальными проблемами. 5 из 9 программ содействия, разработанных правительством, имеют социальную направленность. Одной из них будет оказана помощь семьям, имеющим детей до 18 лет, при условии наличия ряда обстоятельств. Например, если родители ребенка по состоянию на 12 марта 2020 года не имели зарегистрированной работы и в период с 12 марта 2020 г. по 31 марта 2020 г. не были приняты на временную или постоянную работу.