Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել դոկտոր Էրիկ Էսրաիլյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շարունակում է նոր կորոնավիրուսի համավարակի կանխարգելման և բուժման խնդիրների վերաբերյալ քննարկումները միջազգային գործընկերների, հայ և օտարազգի մասնագետների ու գիտնականների հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հանրապետության նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել ամերիկահայ անվանի բժիշկ, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի (UCLA) Դեյվիդ Գեֆենի անվան բժշկական կենտրոնի համաղեկավար, դոկտոր Էրիկ Էսրաիլյանի հետ:
Էրիկ Էսրաիլյանը նաև ակտիվ հասարակական գործիչ է, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության տնօրենների կենտրոնական խորհրդի անդամ և Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմի պրոդյուսերը:
Նախագահ Սարգսյանը և դոկտոր Էսրաիլյանն անդրադարձել են նոր կորոնավիրուսի գլոբալ համավարակի խնդիրներին և Հայաստանում դրա դեմ պայքարի հարցում համագործակցության հնարավորություններին: Նախագահը կարևորել է ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման գործում ջանքերի համատեղումը, փորձի փոխանակումն ու փոխօգնությունը: Այս համատեքստում խոսվել է նաև, թե ինչպես կարող են առավել արդյունավետ օգտագործվել բարեգործական ծրագրերի հնարավորությունները Հայաստանում և Սփյուռքում:
Էրիկ Էսրաիլյանը տեղեկացրել է, որ այս տարվա մարտից Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի The Promise Armenian Institute-ի նոր նախագծերից մեկով, որի ղեկավարը պրոֆեսոր Ալինա Դորյանն է, կորոնավիրուսի վարակի բռնկման կանխարգելմանն ուղղված համագործակցություն է սկսվել Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանի Հանրային առողջապահության դպրոցի և ՀՀ առողջապահության նախարարության միջև: Պրոֆեսոր Դորյանի թիմում ներգրավված են փորձագետներ Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանից և այլ հեղինակավոր հաստատություններից, ովքեր, շնորհիվ The Promise Armenian Institute-ի ջանքերի, աջակցում են Հայաստանին՝ հանրային առողջապահության ռազմավարության մշակման գործում:

Армен Саркисян провел телефонный разговор с доктором Эриком Эсраиляном
Президент Республики Армения Армен Саркисян продолжает обсуждения с международными партнерами, армянскими и иностранными специалистами и учеными по вопросам профилактики и лечения эпидемии нового коронавируса. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Президент республики провел телефонный разговор с известным американским врачом армянского происхождения, соруководителем Медицинского центра им. Дэвида Гефена Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, доктором Эриком Эсраиляном.
Эрик Эсраилян является также  и активным общественным деятелем, членом Центрального совета директоров Всеобщего армянского благотворительного союза и продюсером голливудского фильма “Обещание”, рассказывающего о Геноциде армян.
Президент Саркисян и доктор Эсраилян коснулись проблем пандемии нового коронавируса и возможностей сотрудничества в вопросе борьбы с ней. Президент отметил важность совмещения усилий в деле преодоления сложившейся ситуации, обмена опытом и взаимопомощи. В этом контексте говорилось также о том, как эффективнее использовать возможности благотворительных программ в Армении и в диаспоре.
Эрик Эсраилян сообщил, что с марта этого года в рамках одного из новых проектов “The Promise Armenian Institute” Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе, руководителем которого является профессор Алина Дорян, началось сотрудничество между школой общественного здравоохранения Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе и Министерством здравоохранения Армении. В команду профессора Доряна вовлечены эксперты из Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе и других авторитетных учреждений, которые, благодаря усилиям “The Promise Armenian Institute”, содействуют Армении в разработке стратегии общественного здравоохранения.