Ովքեր կարող են այս օրերին ՀՀ-ից Արցախ մեկնել․ պարզաբանում է ՀՀ փոխոստիկանապետը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների 4 սահմանային ուղղությունն էլ մարտի 26-ից փակվել է նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար․ գործում են սահմանափակումներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Հայկ Մհրյանը։
«Մարտի 26-ից սկսած Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների սահմանը 4 ուղղությամբ փակվել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով, ինչպես նաև մտցվել են սահմանափակումներ՝ շարժի հետ կապված։ Այս օրերին Արցախի Հանրապետություն կարող են այցելել այն անձինք, ովքեր այնտեղ ունեն հաշվառում, Արցախ կարող են մուտք գործել բեռնափոխադրում իրականացնող տրանսպորտային միջոցները, այդ թվում՝ բեռնատարները անկախ բեռնվածությունից։ Մարդատար մեքենաները կարող են անցնել Արցախի սահմանը պարտադիր բեռնված լինելու դեպքում։ Արցախ կարող են այցելել նաև Արցախում կայանալիք ընտրությունների համար դիտորդական առաքելություն իրականացնող անձինք և լրագրողները՝ համապատասխան փաստաթղթերի առկայության դեպքում։ ԱՀ կարող են մեկնել նաև Պաշտպանության բանակին սնունդ մատակարարող բոլոր ընկերությունները»,- նշեց Մհրյանը։
Արցախի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի հաստատված դեպքեր չեն հայտնաբերվել։
Հայաստանում մարտի 28-ի՝ ժամը 10:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի ընդհանուր թիվը 372 է: Թեստերից 2172-ը բացասական արդյունք է տվել: Մարտի 26-ին արձանագրվել է կորոնավիրուսով հիվանդի մահվան առաջին դեպքը։

Кто может в эти дни выехать из РА в Арцах — разъясняет замначальника полиции РА
С 26 марта 4 пункта пересечения границы Армении и Арцаха закрыты  — с целью  предотвратить распространение коронавируса нового типа.  Действуют ограничения.
Как  передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил заместитель начальника полиции Республики Армения Айк Мгрян.
«С 26 марта граница между Арменией и Арцахом была в четырех направлениях закрыта, чтобы предотвратить распространение коронавируса, внесены  также ограничения на передвижение. В эти дни те лица, которые имеют арцахскую регистрацию, могут посетить Арцах. В Арцах могут въехать  грузовые транспортные средства, включая грузовики -  независимо от их загрузки. Пассажирские автомобили могут пересекать границу Арцаха, только если они загружены. Лица, осуществляющие наблюдательскую миссию на предстоящих выборах в Арцахе, а также журналисты тоже могут посетить Арцах, только при наличии    соответствующих документов. Все компании, поставляющие продовольствие в Армию обороны, также могут отправиться в Арцах», - сказал Мгрян.
Подтвержденных случаев  коронавирусного заражения  в Арцахе нет.
Общее количество подтвержденных случаев коронавируса в Армении на 27 марта в 10:00 утра 372. 2172 тестов  дали отрицательный результат. 26 марта был   зарегистрирован   первый случай  смерти пациента с коронавирусом.