Տոկիոյի ՕԽ-ի կազմկոմիտեն ուզում է խաղերն անցկացնել 2021 թվականի ամռանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28  ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեն ցանկություն ունի խաղերն անցկացնել 2021 թվականի ամռանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է ճապոնական Kyodo գործակալությունը: Կազմկոմիտեն հույս է հայտնել, որ ժամանակացույցի վերբերյալ վերջանական որոշում կկայացնի գալիք շաբաթ:
Ավելի վաղ` Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը նշել էր, որ Ճապոնիայի իշխանությունների հետ համաձայնության են եկել հետաձգել խաղերը մինչև մեկ տարի, ինչ նշանակում է, որ խաղերը կարող են անցկացվել նաև գարնանը:
Մարտի 24-ին հայտնի դարձավ, որ Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը հետաձգվել են մեկ տարով: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Թոմաս Բախը և Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հեռախոսազրույց են ունեցել, և վարչապետի առաջարկից հետո Բախն իր համաձայնությունն է տվել խաղերը մեկ տարով հետաձգելուն: Դրանք կկայանան 2021 թվականին:
32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը կհյուրընկալի Տոկիոն: Դրանք պետք է մեկնարկեին 2020-ի հուլիսի 24-ին և եզրափակվեին օգոստոսի 9-ին: Խաղերը հետաձգվել են կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով:

Оргкомитет Олимпиады-2020 намерен провести ОИ летом 2021 года
Оргкомитет надеется, что окончательное решение по графику проведения Олимпийских Игр  будет принято на следующей неделе.
Ранее президент Международного олимпийского комитета Томас Бах отметил, что японские власти согласились отложить игры на срок до одного года, что означает, что игры также можно будет провести весной.
24 марта было объявлено, что XXXII летняя Олимпиада в Токио была отложена на год. Президент Международного олимпийского комитета Томас Бах и премьер-министр Японии Синдзё Абэ провели телефонный разговор, и после предложения Баха премьер Абэ согласился  отложить Игры на год. ОИ состоятся в 2021 году.
XXXII летняя Олимпиада пройдет в Токио. Они должны были начаться 24 июля 2020 года и завершиться к 9 августа. Игры   отложены из-за пандемии коронавируса.