Պարետը սահմանել է երկրների նոր ցանկ, որոնց քաղաքացիներին արգելվում է մուտք գործել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության պարետի որոշմամբ սահմանվել է համաճարակաբանական լարված իրավիճակ ունեցող երկրների (տարածքների) ցանկը:
ՀՀ-ում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին Կառավարության որոշմամբ ամրագրվել է, որ արգելվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող այն անձանց մուտքը ՀՀ տարածք, որոնք ՀՀ տարածք մուտք են գործում պարետի որոշմամբ սահմանված համաճարակաբանական լարված իրավիճակ ունեցող երկրների տարածքների ցանկում ներառված երկրներից կամ մուտք գործելու նախորդող 14 օրվա ընթացքում գտնվել են այդ երկրներում, բացառություն են կազմում այդ կանոնից՝ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները և նրանց ընտանիքների անդամները
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքը, որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2020 թ. մարտի 23-ից՝ ժամը 23:59-ից:
ՑԱՆԿ
1. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ
2. Ավստրալիայի Միություն
3. Եվրոպական միության անդամ պետություններ (Ավստրիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Գերմանիա, Դանիա, Էստոնիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Իտալիա, Լատվիա, Լեհաստան, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Խորվաթիա, Կիպրոս, Հունաստան, Հունգարիա, Մալթա, Նիդերլանդներ, Շվեդիա, Չեխիա, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Սլովակիա, Սլովենիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա)

Комендант установил новый список стран, гражданам которых запрещен въезд в Армению
С целью предотвращения распространения коронавируса в Армении решением коменданта чрезвычайного положения установлен список стран (территорий) с напряженной эпидемиологической ситуацией.
Постановлением правительства “Об установлении чрезвычайного положения в Республике Армения было закреплено, что запрещается въезд на территорию Республики Армения лиц, не имеющих гражданство Республики Армения, которые въезжают на территорию Республики Армения из стран, включенных в список стран с напряженной эпидемиологической ситуацией, установленному решением коменданта, или если в течение 14 дней, предшествующих въезду, эти лица находились в странах с напряженной эпидемиологической ситуацией, исключение составляют представители дипломатических представительств, консульских учреждений и международных организаций и члены их семей.
Как передает Арменпресс, ссылаясь на официальный сайт правительства Армении, решение вступает в силу с 23 марта  2020 года в 23:59.
Список стран:
1. Соединенные Штаты Америки
2. Союз Австралии
3. Государства-члены Европейского союза (Австрия, Бельгия, Болгария, Германия, Дания, Эстония, Ирландия, Испания, Италия, Латвия, Польша, Литва, Люксембург, Хорватия, Кипр, Греция, Венгрия, Мальта, Нидерланды, Швеция, Чехия, Португалия, Румыния, Словакия, Словения, Финляндия, Франция)