Պարետը սահմանել է երկրների նոր ցանկ, որոնց քաղաքացիներին արգելվում է մուտք գործել Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության պարետի որոշմամբ սահմանվել է համաճարակաբանական լարված իրավիճակ ունեցող երկրների (տարածքների) ցանկը:
ՀՀ-ում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին Կառավարության որոշմամբ ամրագրվել է, որ արգելվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող այն անձանց մուտքը ՀՀ տարածք, որոնք ՀՀ տարածք մուտք են գործում պարետի որոշմամբ սահմանված համաճարակաբանական լարված իրավիճակ ունեցող երկրների տարածքների ցանկում ներառված երկրներից կամ մուտք գործելու նախորդող 14 օրվա ընթացքում գտնվել են այդ երկրներում, բացառություն են կազմում այդ կանոնից՝ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների, հյուպատոսական հիմնարկների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները և նրանց ընտանիքների անդամները
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքը, որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2020 թ. մարտի 23-ից՝ ժամը 23:59-ից:
ՑԱՆԿ
1. Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ
2. Ավստրալիայի Միություն
3. Եվրոպական միության անդամ պետություններ (Ավստրիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Գերմանիա, Դանիա, Էստոնիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Իտալիա, Լատվիա, Լեհաստան, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Խորվաթիա, Կիպրոս, Հունաստան, Հունգարիա, Մալթա, Նիդերլանդներ, Շվեդիա, Չեխիա, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Սլովակիա, Սլովենիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա)

YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Amid the global COVID19 pandemic, Armenia has updated its travel ban for foreign citizens of the hardest-hit countries in order to prevent the spread of the novel coronavirus infection.
Citizens of the United States, Australia, EU member countries (Austria, Belgium, Bulgaria, Germany, Denmark, Estonia, Ireland, Spain, Italy, Latvia, Poland, Lithuania, Luxembourg, Croatia, Cyprus, Greece, Hungary, Malta, Netherlands, Sweden, Czech Republic, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Finland, France), Turkey, Israel, Iran, Canada, South Korea, Japan, the United Kingdom, Norway, Switzerland, China, Russia, Georgia are banned from entering Armenia. Citizens of other countries who have travelled to the abovementioned countries in the past 14 days are also banned from entering Armenia. Exceptions include representatives of diplomatic missions, consular offices and international organizations and their family members.
The ban does not cover people holding Armenian citizenship returning from these countries.
The travel ban ordered by Deputy PM Tigran Avinyan, who serves as the Superintendent of the state of emergency, is effective from March 23, 23:59 (GMT+4).