Պարետը Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքների փոխադրման սահմանափակումներ է սահմանել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության պարետի որոշմամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ապրանքների փոխադրման սահմանափակումներ են սահմանվել: Հրապարակվել են ցանկեր, թե ինչ ապրանքներ կարող են փոխադրվել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի Հանրապետություն և Հայաստանից Իրան:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքը, որոշման մեջ նշվում է, որ հավելվածով (կցվում է նկարի տեսքով) սահմանված առաջինից տասնիններորդ տողերում նշված ապրանքների մասով ապրանքների փոխադրումը թույլատրվում է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության գրավոր համաձայնությունը փոխադրման ենթակա ապրանքատեսակների և դրանց չափաքանակների վերաբերյալ։ Մնացած ապրանքների փոխադրումը թույլատրվում է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից՝ հաշվի առնելով «Մեղրի» անցումային կետի բացթողումային հնարավորությունները և փոխադրվող ապրանքատեսակների չափաքանակներն ու առանձնահատկությունները։
Ապրանքների փոխադրումն իրականացվում է հետևյալ եղանակներով. փոխաբեռնման ենթակա ապրանքները փոխաբեռնվում են կամ Մեղրիի անցումային կետի տարածքում կամ «Ագարակ Տերմինալ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության մաքսային հսկողության տարածքում, իսկ փոխաբեռնման ոչ ենթակա ապրանքների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով տեղաշարժը և բեռնաթափումից հետո տրանսպորտային միջոցի վերադարձն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն համակարգվում և հսկվում է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կողմից՝ հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ցուցումներն ու առաջարկությունները.
Որոշմամբ սահմանվում է նաև Ռուսաստանի Դաշնությունից կամ Վրաստանից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն բեռնափոխադրումներ իրականացրած տրանսպորտային միջոցների վերադարձի թույլատրումը Ռուսաստանի Դաշնություն կամ Վրաստան:

Комендант ввел ограничения на перевозку товаров между Арменией и Ираном
В целях предотвращения распространения коронавируса в Армении постановлением пункта чрезвычайного положения между Исламской Республикой Иран и Республикой Армения установлены ограничения на перевозку товаров. Опубликованы списки товаров, разрешенных для перевозки из Исламской Республики Иран в Республику Армения и из Армении в Иран.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт правительства Армении, в решении отмечается, что перевозка товаров, установленных приложением, указанных с первой по девятнадцатую строку, (прилагается в виде таблицы), разрешается Комитетом государственных доходов, исходя из письменного разрешения Министерства здравоохранения Республики Армения на товары, подлежащие перевозке, и их квоты. Перевозка остальных товаров допускается Комитетом государственных доходов с учетом допускаемых возможностей таможенного пункта Мегри и количества и особенностей перевозимых товаров.
Перевозка товаров осуществляется следующими способами: товары, подлежащие перегрузке, перегружаются либо на территории переходного пункта Мегри, либо на территории таможенного контроля общества с ограниченной ответственностью “Агарак терминал”, а перемещение товаров, не подлежащих перегрузке, по территории Республики Армения и возврат транспортного средства после разгрузки в Исламскую Республику Иран координируется и контролируется Полицией Республики Армения с учетом указаний и предложений Министерства здравоохранения Республики Армения.
Постановлением устанавливается также разрешение на возврат транспортных средств, осуществивших грузоперевозки из Российской Федерации или Грузии в Исламскую Республику Иран через территорию Республики Армения, в Российскую Федерацию или в Грузию.