Մոսկովյան «Գրանդ Մանեժ» շապիտո կրկեսը հյուրընկալել է «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ սաներին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկովյան «Գրանդ Մանեժ» շապիտո կրկեսը փետրվարի 29-ին և մարտի 1-ին Հայաստանում իր հյուրընկալ դռներն էր բացել հայ հանդիսատեսի առաջ` ներկայացնելով գեղեցիկ և բազմաոճ կրկեսային  համարներ: Կրկեսային ծրագրից բացի, կրկեսի ծաղրածուն փոքրիկ հանդիսատեսին ուրախացրել է հումորային համարներով և նվերներով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`շոու ծրագրի երկրորդ օրվա ներկայացմանը միացել են «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական հասարակական կազմակերպության սաները: «Տեղեկանալով, որ Երևանում հյուրախաղերով հանդես է գալու «Գրանդ Մանեժ» շապիտո կրկեսը, մեր հաստատությունը դիմեց կրկեսի ղեկավարությանը անվճար տոմսեր մեր սաներին տրամադրելու խնդրանքով: Մեզ սիրով ընդառաջեցին, և այսօր մեր սաները հնարավորություն ունեցան վայելելու այս հիանալի շոու ծրագիրը»,- նշել է հասարակական կազմակերպության ծրագրի ղեկավար Թամարա Սիմոնյանը:
Ըստ Սիմոնյանի` երեխաները  մեծ բավականություն են ստացել ներկայացումից, ծաղրածուի արկածներից: Նրանք այնքան ոգևորված են եղել, որ մեկը մյուսին հերթ չտալով կիսել են իրենց տպավորությունները: Նրանց ետ չի պահել անգամ այն փաստը, որ հանրապետությունում արձանագրվել է կորոնավիրուսի առաջին դեպքը:
Թամարա Սիմոնյանը ցավով է փաստել, որ սաները` առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաները, ցավոք, առաջին անգամ էին այցելում կրկես:
«Գրանդ Մանեժ»  կրկեսի տնօրեն Սոֆյա Մինասյանն էլ ասել է. «Սա մոսկովյան կրկես է, և մեր արտիստները տարբեր երկրներից են՝ Բելառուսից, Ուկրաինայից, Ղրղզստանից, ԱՊՀ այլ երկրներից: Կրկեսի կազմակերպիչները խոստացել են հաճախ անհրաժեշտ տոմսերով ապահովել ծերանոցի տարեցներին, մանկատների սաներին և սոցիալապես անապահով ընտանիքներին»:
Կրկեսային շոու ծրագրից հետո հանդիսատեսի անդադար ծափահարությունները հաստատել են այն փաստը, որ շոուն ստացված է, և ոչ միայն փոքրիկները, այլև մեծահասակները մեծ տպավորություններով են հեռացել դահլիճից՝ ասելով, որ առաջիկայում իրենց ընկերների հետ կգան ու կկիսեն իրենց անմոռանալի տպավորությունները:

Московский цирк "Гранд Манеж" принял воспитанников благотворительной организации “Армянский Каритас”
Московский цирк "Гранд Манеж" принял воспитанников благотворительной организации
“Армянский Каритас”
Московский цирк шапито “Гранд Манеж” 29 февраля и 1 марта открыл свои гостеприимные двери перед армянским зрителем, представляя им красивые и стильные цирковые номера. Помимо цирковой программы, клоун цирка радовал аудиторию юмористическими номерами и подарками. Как передает «Арменпресс», на втором представлении цирка были и воспитанники благотворительной общественной организации “Армянский Каритас”.
“Узнав, что в Ереване с гастролями выступит цирк шапито “Гранд Манеж”, наше учреждение обратилось к руководству цирка с просьбой предоставить нашим воспитанникам бесплатные билеты. Нам с радостью пошли навстречу, и наши воспитанники получили возможность насладиться этой прекрасной шоу-программой”, - отметила руководитель программы общественной организации Тамара Симонян.
По словам Симонян, дети получили большое удовольствие от шоу и от клоуна. Они так были  воодушевлены, что делились своими впечатлениями, не давая друг другу очереди. Их не удерживал даже тот факт, что в республике был зафиксирован первый случай коронавируса.
Тамара Симонян с болью констатировала, что воспитанники, оставшиеся без попечения родителей, к сожалению, впервые видели цирк.
Директор цирка “Гранд Манеж” Софья Минасян сказала: “Это московский цирк, но наши артисты из разных стран - Беларуси, Украины, Киргизии и других стран СНГ. Руководители цирка часто обеспечивают билетами пожилых людей, воспитанников детских домов и детей из социально необеспеченных семей”.
Непрерывные аплодисменты зрителей после циркового шоу подтвердили тот факт, что шоу удалось, и не только дети, но и взрослые выходили из зала под большими впечатлениями, говоря, что придут сюда со своими друзьями и будут делиться незабываемыми впечатлениями.