Մեր մեծագույն խնդիրը պետք է լինի փոքր երկրի ներկայացուցչի որոշակի բարդույթը հաղթահարելը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի համար արտաքին քաղաքականության ասպարեզում մեծագույն խնդիրներից մեկը համարում է փոքր երկրի ներկայացուցչի որոշակի բարդույթը հաղթահարելը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Փաշինյանն ասաց մարտի 2-ին դիվանագիտական ծառայության աշխատակցի օրվան նվիրված միջոցառման ընթացքում:
«Մեր դիվանագիտությունը մեր նորանկախ պատմության ընթացքում ունեցել է փառահեղ հաջողություններ, եղել են նաև որոշակի խնդիրներ, ձախողումներ, այս գործընթացը պետք է անցնենք: Սա հատուկ է ցանկացած երկրի դիվանագիտությանը: Մեր մեծագույն խնդիրը պետք է լինի փոքր երկրի ներկայացուցչի որոշակի բարդույթը հաղթահարելը: Որքան էլ այն բնական լինի, այդ բարդույթը մեզ շատ տեղերում խանգարում է: Միայն դիվանագիտական համակարգը չի կարող այդ բարդույթը հաղթահարել, այն պետք է հաղթահարվի ամեն քաղաքացու մակարդակում, պետական ողջ ինստիտուտի ամեն կառույցի մակարդակում»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը շնորհավորեց և շնորհակալություն հայտնեց դիվանագիտական ծառայության բոլոր ներկայացուցիչներին: Փաշինյանը հավաստիացրեց, որ լիարժեքորեն և անկեղծորեն հավատում է, որ այսօր դիվանագիտական ծառայությունն ունի Հայաստանի նկատմամբ աշխարհի վերաբերմունքը փոխելու պոտենցիալը:

Нашей задачей должно быть преодоление комплекса представителя малой страны: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян одной из величайших задач внешней политики Армении считает преодоление определенного комплекса представителя малой страны.
Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал 2 марта в ходе мероприятия, посвященного Дню сотрудника дипломатической службы.
“Наша дипломатия за всю историю нашей независимости имела славные успехи, были также и некоторые проблемы, провалы, мы должны перейти через этот процесс. Это присуще дипломатии любой страны. Наша главная задача - преодолеть определенный комплекс представителя малой страны. Как бы это ни было естественно, этот комплекс зачастую мешает нам. Этот комплекс должен быть преодолен не только дипломатической системой, он должен быть преодолен на уровне каждого гражданина, на уровне каждой структуры всего государственного института”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении поздравил и поблагодарил всех представителей дипломатической службы. Пашинян заверил, что он полностью и искренне верит, что сегодня у дипломатической службы есть потенциал для изменения отношения мира к Армении.