ՀՀ-ում մեկուսացվել է կորոնավիրուսով հիվանդի հետ շփված 32 անձ. մանրամասնում է Արսեն Թորոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի կասկածով պայմանավորված 32 մարդ մեկուսացվել է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մարտի 1-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում նշեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանում կորոնավիրուսով հիվանդացության հաստատված առաջին դեպքի մանրամասները: Մեկուսացված անձինք պահվում են Ծաղկաձորի Գոլդեն Փելես հյուրանոցում։
«Վերջին տվյալներով, քաղաքացին, ում մոտ կորոնավիրուսը հաստատվել է, այս պահին որևէ սիմպտոմ չունի, չնայած դիմելու պահին ունեցել է բարձր ջերմություն: Ասեմ, որ նրա կնոջ մոտ վիրուսի հետ կապված թեստը բացասական է ցույց տվել»,-ասաց նախարարը: Նա տեղեկացրեց, որ մինչ այժմ 117 թեստավորում է կատարվել, որից մեկն է հաստատվել:
Նախարարը վստահեցրեց, որ երկրում կատարվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները: Նա նշեց, որ կառավարության արտահերթ նիստում որոշում էր կայացվել սահմանափակել Իրանի հետ ուղևորաշրջանառությունը՝ որոշակի բացառություններով: Այն է ՀՀ քաղաքացիները կարող են վերադառնալ Հայաստան, Իրանի քաղաքացիներն էլ՝ Իրան:
«Հաճախ նշվում էր, թե ինչու ամբողջությամբ չի փակվել սահմանը: Ասեմ, որ ՀՀ սահմանադրությամբ ՀՀ քաղաքացիների մուտքը չի կարող սահմանափակվել: Հետևաբար՝ մեր քաղաքացիները իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց երկիր»,-ասաց նա:
Նախարարը նշեց, որ Իրանից ՀՀ քաղաքացիների Հայաստան տեղափոխելու ընթացքում մասնագետները աշխատել են Թեհրանից սկսած: Նրանց ուղեկցում էին բժիշկները, կատարում անհրաժեշտ զննում, բոլորին տրամադրվել են պաշտպանիչ դիմակներ: Նույն վերահսկողությունը շարունակվել է Երևանում: Ուղևորներից որևէ մեկը, չունենալով գանգատ, գնացել է տուն: Ինչու չի կազմակերպվել կարանտին: Հարցին ի պատասխան, նախարարը նշեց, որ ապացուցված չէ, որ դա աշխատող գործիք է:
«Թեհրանից Հայաստան եկած ուղևորները օդանավակայանից դուրս են եկել առանձին ուղիով: Եթե ինքնաթիռում հայտնաբերվում է կորոնավիրուսով հիվանդ, ապա խորհուրդ է տրվում տվյալ անձի նստած տեղից երկու շարք առաջ, և երկու շարք հետ, ինչպես նաև իր շարքի ուղևորներին մեկուսացնել, ինչն էլ անում ենք: Մեկուսացվել է հիվանդին և նրա կնոջը տուն տարած քաղաքացին, որը տաքսու վարորդ չէր: Նույնը վերաբերում է հիվանդանոց գնալուն: Նա տեղափոխվել է շտապ օգնության մեքենայով, անձնակազմը նույնպես մեկուսացվել է: Մենք բոլորին պահում ենք հսկողության տակ: Մեր կողմից իրականացվող հակահամաճարակային միջոցառումները համապատասխանում են բոլոր չափանիշներին: Թերացման մասին խոսելը պարզապես ավելորդ է»,- ասաց նա:
Նախարարը հիշեցրեց, որ կանխարգելիչ միջոցառումները սկսել են իրականացնել հունվարի 22-ից, ինչը տվել է իր արդյունքը, տեղական բռնկումներ չկան, առայժմ միայն այս մեկ բերովի դեպքն է:
Ինչ վերաբերում է ներկայում հայ-իրանական սահմանի շարժին, ապա նախարարը նշեց, որ հատուկ ընթացակարգով թույլատրվում է բեռների փոխադրում ՀՀ տարածք: Տեղերում աշխատում են մասնագետներն ու ոստիկանները:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել էր, որ Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով հիվանդացության հաստատված առաջին դեպքը: Նա նշել էր. «Սիրելի հայրենակիցներ, մոտ երկու ժամ առաջ կորոնավիրուսով հիվանդացության հաստատված դեպք ունեցանք՝ ցավոք։ Պացիենտը ՀՀ 29 տարեկան քաղաքացի է, տղամարդ, ով կնոջ հետ օդանավով ժամանել է փետրվարի 28-ին, Թեհրանից։
Նա ինքն է դիմել բժշկի եւ նրա վիճակը լավ է. հիվանդանոց դիմելու պահին ջերմություն ունեցել է, հիմա նույնիսկ ջերմություն չունի։ Նախնական թեսթը դրական արդյունք է տվել, կրկնակի թեսթի արդյունքները հայտնի են դարձել Երեւանի ժամանակով գիշերը ժամը երեքին։
Հատկանշական է, որ պացիենտի կնոջ թեսթի պատասխանը բացասական է։ Այսինքն՝ նրա մոտ վիրուս չի հայտնաբերվել։ Այժմ կառավարությունը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության սահմանած կանոններով անհրաժեշտ միջոցառումներ կձեռնարկի։
Պացիենտի հետ ռիսկային շփում ունեցած մարդիկ կմեկուսացվեն։ Նշեմ նաեւ, որ Թեհրանից ժամանած օդանավի մեջ, ինչպես եւ նախատեսել էինք, եղել են ՀՀ քաղաքացիներ եւ չվերթով ապահովվել է հայրենիք վերադառնալու նրանց անքակտելի իրավունքը։
Թեհրանում եւ օդանավի մեջ բոլորը ուղեւորները եղել են դիմակներով, օդանավից եւ օդանավակայանում ուղեկցվել են հատուկ կարգով, ոչ անհրաժեշտ շփումներ չունենալու համար։
Հայտնի է սահմանապահ ծառայության այն աշխատակիցը, որը ձեւակերպել է պացիենտի եւ նրա կնոջ մուտքը ՀՀ։ Ի դեպ, սահմանապահները նույնպես եղել են դիմակներով եւ բժշկական ձեռնոցներով։
Այն տաքսիները, որոնցով պացիենտը օդանավակայանից տուն եւ տնից հիվանդանոց են եկել՝ կհայտնաբերվեն եւ նրանց վարորդները նույնպես կմեկուսացվեն։ Մեկուսացված քաղաքացիների համար ապահովվելու ենք բարձր մակարդակի հյուրանոցային, սակայն առանձնացված պայմաններ։ Ընդհանուր առմամբ այսօր կմեկուսացվի մոտ 30 քաղաքացի։
Լույսը բացվելուն պես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչությունում կքննարկենք Մարտի 1-ի երթը չեղարկելու հարցը։ Իմ առաջարկը լինելու է երթը չեղարկել։
Բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները ձեռնարկվում են՝ վիրուսի տարածում թույլ չտալու համար։ Ժամը 12.00-ին առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ասուլիս կհրավիրի եւ կհայտնի այդ պահին հայտնի տեղեկատվությունը։
Կոչ եմ անում պահպանել հանգստություն, վստահել միայն կառավարության եւ պաշտոնական մարմինների կողմից տարածվող լուրերին, ինչպես նաեւ կիրառել վարակի տարածումը կանխարգելող՝ Առողջապահության նախարարության կողմից խորհուրդ տրվող միջոցները»։

Изолированы 32 человека, контактировавшие  с больным коронавирусом —   министр  раскрывает детали
Как передает Арменпресс, об этом заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян на пресс-конференции 1 марта, представив подробности первого подтвержденного случая коронавируса в Армении.
«Согласно последним данным, у гражданина, у которого был подтвержден коронавирус, в настоящее время нет симптомов, несмотря на высокую температуру в момент обращения. Отмечу, что у его жены тест на вирус показал отрицательный результат», - сказал министр. Он сообщил, что на данный момент проведено 117 тестирований, одно из которых с положительным результатом.
Министр заверил, что в стране осуществляются все необходимые меры. Он отметил, что на внеочередном заседании правительства было принято решение ограничить пассажирское сообщение с Ираном, за некоторыми исключениями: граждане РА могут вернуться в Армению, а граждане Ирана могут вернуться в Иран.
«Часто упоминалось, почему граница не была полностью закрыта. Отмечу, что Конституция РА не может ограничивать въезд граждан РА. Поэтому наши граждане имеют право вернуться в свою страну», - сказал он.
Министр отметил, что с момента переезда граждан Армении из Ирана в Армению специалисты работали с ними уже в Тегеране. Их сопровождали врачи, проводили осмотры, все были обеспечены защитными масками. Тот же контроль продолжался в Ереване. Один из пассажиров, не имевший жалоб, уехал домой. Почему не был организован карантин? Отвечая на вопрос, министр отметил, что не было доказано, что это действенный инструмент.
«Пассажиры, прибывающие из Тегерана в Армению, покинули аэропорт через отдельный выход. Если в самолете обнаружен больной коронавирусом, рекомендуется изолировать по два ряда сидений перед и за тем местом, где сидел больной, а также пассажиров рядом с ним, что мы и делаем. Изолирован человек, который перевозил пациента и его жену, он не был водителем такси. То же касается поездки в больницу. Он был перевезен на машине скорой помощи, и сотрудники также были изолированы. Мы держим всех под контролем. Наши противоэпидемические меры соответствуют всем стандартам. Говорить об упущениях просто излишне», - сказал он.
Министр напомнил, что превентивные меры были введены с 22 января, что дало свой результат, локальных вспышек нет, пока это только единичный случай.
Что касается нынешнего движения армяно-иранской границы, министр отметил, что перевозка грузов в РА разрешена по специальной процедуре. На местах работают специалисты и полиция.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook сообщил о случае заражения коронавирусом.
«Дорогие соотечественники, около двух часов назад у нас был подтвержденный случай коронавируса — к сожалению. Пациент - 29-летний гражданин РА, мужчина, который прибыл 28 февраля из Тегерана с женой на самолете.
Он сам пошел к врачу и его состояние хорошее. В момент визита к врачу у него была температура, но теперь у него даже температуры нет. Предварительный тест дал положительный результат, а результаты повторного теста стали известны в 3 часа ночи по ереванскому времени.
Примечательно, что результат теста жены пациента отрицательный. То есть в нем не было обнаружено вируса. Теперь правительство примет необходимые меры в соответствии с правилами, установленными Всемирной организацией здравоохранения.
Люди, входившие в рисковый контакт с пациентом, будут изолированы. Я также хотел бы отметить, что в самолете, прибывающем из Тегерана, как мы и планировали, находились граждане Армении, и этим полетом было обеспечено их неотъемлемое право на возвращение домой.
В Тегеране и в самолете все пассажиры были в масках, самолет и аэропорт сопровождали в особом режиме, без лишнего контакта.
По имеющимся сведениям, сотрудник пограничной службы, который зарегистрировал пациента и его жену, находится в Республике Армения. Кстати, пограничники были также в масках и медицинских перчатках.
Все такси, на которых пациент возвращался из аэропорта домой и ехал в больницу, непремено будут найдены, а их водители изолированы. Для изолированных граждан мы предоставим качественные гостиничные услуги, но - изолированные. В целом сегодня будут изолированы около 30 граждан.
Ранним утром мы соберем правление партии «Гражданский договор» и обсудим отмену намеченное шествие 1 марта. Я предложу отменить его.
Принимаются все необходимые меры для предотвращения распространения вируса. В 12:00 министр здравоохранения Арсен Торосян проведет пресс-конференцию и объявит информацию, известную на тот момент.
Призываю всех сохранять спокойствие, доверять только новостям, распространяемым правительством и официальными органами, а также применять меры, рекомендованные Министерством здравоохранения для предотвращения распространения инфекции».