Պեկինում հայտարարել են, թե կորոնավիրուսի համաճարակը կարող Էր սկիզբ առնել ոչ Չինաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր կորոնավիրուսի համաճարակի սկզբնական աղբյուրը պարտադիր չԷ, որ լիներ Չինաստանում, չնայած այն բանին, որ հիվանդության բռնկումն առաջին անգամ արձանագրվել Է ՉԺՀ-ի տարածքում: Փետրվարի 27-ին կայացած մամուլի ասոլիսում այդ մասին հայտարարել Է ՉԺՀ-ի Առողջապահության գործերի պետական կոմիտեի թոքաբորբի տարածման դեմ պայքարի հատուկ հանձանաժողովի ղեկավար Չժուն Նանշանը:
«Երբ մենք կանխատեսումներ կամ ենթադրություններ ենք անում համաճարակի վերաբերյալ, առաջին հերթին նկատի ենք առնում Չինաստանը եւ չենք դիտարկում այլ երկրներ: Այժմ արտասահմանում Էլ են առաջացել (կորոնավիրուսի տարածման) իրավիճակներ»,- ասել Է նա: «Համաճարակի բռնկումն առաջին անգամ ի հայտ Է եկել ՉԺՀ-ում, սակայն պարտադիր չԷ, որ այն առաջացած լինի Չինաստանում»,- հավելել Է Չժուն Նանշանը: Նա նաեւ նշել Է, որ «նոր տիպի կորոնավիրուսի աղբյուրն առաջվա պես մնում Է չպարզված: Թե հատկապես ինչպես Է հայտնվել նոր կորոնավիրուսը, մինչ օրս հասկանալի չԷ: Մենք չգիտենեք, թե արդյոք այն ավելի վաղ գոյություն Է ունեցել»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել են Չինաստանի իշխանությունները, «կորոնավիրուսի սկզբնաղբյուրը պարզված չԷ, սակայն հավանականություն կա, որ դրա գլխավոր տարածողները չղջիկներն են, իսկ կողմնակի տարածողները՝ պանգոլինները», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Пекине заявили, что источник эпидемии коронавируса мог зародиться не в Китае
Первоначальный источник эпидемии нового коронавируса не обязательно был в Китае, несмотря на то, что вспышка заболевания впервые зафиксирована на территории КНР. Как передает Арменпресс, об этом в четверг на пресс-конференции заявил глава специальной комиссии по борьбе с распространением пневмонии Государственного комитета по делам здравоохранения КНР Чжун Наньшань.
"Когда мы делаем прогнозы и строим догадки относительно эпидемии, в первую очередь мы принимаем во внимание Китай и не рассматриваем другие страны. Сейчас и за рубежом возникли ситуации [распространения коронавируса]", - сказал он. "Вспышка эпидемии впервые возникла в КНР, однако не обязательно, что она зародилась в Китае", - указал Чжун Наньшань.
Он также отметил, что "источник коронавируса нового типа по-прежнему остается неясным". "Как именно появился новый коронавирус до сих пор непонятно. Мы не знаем, существовал ли он раньше.
Как ранее заявили власти Китая, "первоисточник коронавируса пока не установлен, однако существует вероятность, что его главными разносчиками являются летучие мыши, а косвенными - панголины".