Նոր ռազմավարությունը միտված է ոստիկանության աշխատանքների բարեփոխմանը. ոստիկանապետի տեղակալ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոստիկանությունը մշտապես ողջունել է բարեփոխումների ցանկացած ծրագիր: ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունն ու դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագիրը չի կրում ձևական բնույթ, այն միտված է ոստիկանության աշխատանքների բարեփոխմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 22-ին «Ոստիկանության բարեփոխումների 2020-2022 թթ. ռազմավարության թույլ և ուժեղ կողմերը» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Ոստիկանության պետի տեղակալ Տիգրան Եսայանը:
«Ոստիկանությունն իր ողջ պատմության ընթացքում ենթարկվել է բարեփոխումների: Հիշում ենք, որ անցյալում ունեցել ենք  ներքին գործերի նախարարություն, որից հետո բարեփոխումների արդյունքում ունեցանք ոստիկանություն: Ոստիկանությունը միշտ ողջունել է յուրաքանչյուր բարեփոխումների ծրագիր: Կառույցն զգում է Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարության կողմից ուշադրությունը և դրա արդյունքն է, որ ունենք բարեփոխումների նոր ծրագիր: Այդ ծրագիրը չի կրում ձևական բնույթ այլ միտված է ոստիկանության  աշխատանքների բարեփոխմանը: Ուրախ եմ, որ այս աշխատանքներին ներգրավված է և Արդարադատության նախարարությունը,և դատախազությունը, և քննչական կոմիտեն: Քննարկումները ընթանում են գործնական և կառուցողական մթնոլորտում»,- եզրափակեց Եսայանը:
Արդարադատության նախարարությունը փետրվարի 10-ին լայն քննարկման է ներկայացրել  ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարություն և դրանից բխող 2020-2022 թթ. գործողությունների ծրագիրը, որով առաջարկում է ոստիկանությունը վերափոխել ներքին գործերի նախարարության, ստեղծել պարեկային ծառայություն և օպերատիվ կառավարման կենտրոն:

Новая стратегия направлена на улучшение работы полиции
Полиция неизменно  приветствовала любую программу реформ. Стратегия реформирования полиции РА и ее План действий на 2020-2022 годы не носят формального характера.
Как передает Арменпресс, 22 февраля такое мнение высказал заместитель начальника полиции Тигран Есаян в ходе дискуссии «Реформа полиции 2020-2022. Сильные и слабые стороны стратегии».
«Полиция подвергалась  реформированию на протяжении всей своей истории. Мы помним, что в прошлом у нас было Министерство внутренних дел, после чего, в результате реформ, у нас была полиция. Полиция всегда приветствовала любой план реформ. Структура чувствует внимание руководства Республики Армения, и как  результат, мы имеем новую программу реформ. Эта программа не носит формального характера, она  направлена на реформирование работы полиции. Я рад, что и Министерство юстиции, и Прокуратура, и Следственный комитет участвуют в этой деятельности. Обсуждения проходят в практической и конструктивной атмосфере», - заключил Есаян.
10 февраля Министерство юстиции представило на широкое обсуждение Стратегию реформы полиции Армении и ее реализации на 2020-2022 годы, план действий, предусматривающий преобразование полиции в министерство внутренних дел, создание патрульной службы и оперативного командного центра.