Կառավարությունը լուծարում է «Հայկական միրգ» ընկերությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական միրգ» բաց բաժնետիրական ընկերությունը, որն ունի 100 տոկոս պետական բաժնեմաս, լուծարվում է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին որոշումն ընդունվեց կառավարության նիստում:
«Հայկական միրգ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2011 թվականի նոյեմբերի 3-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ: Ընկերությունը ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության և Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամի (ԳԶՄՀ) միջեւ ստորագրված ֆինանսավորման համաձայնագրի շրջանակներում՝ իրականացնելու Գյուղական կարողությունների ստեղծման ծրագրի «Աջակցություն պտղի եւ ընկուզենու արտադրության հատվածին» ենթաբաղադրիչը:
2016 թվականից ծրագիրը ավարտված է, ընկերությունը որևէ գործունեություն չի իրականացնում ու եկամտի աղբյուր չունի, աշխատակազմը ազատված է աշխատանքից, բացառությամբ տնօրենի եւ հաշվապահի:
«Ընկերության 132 136 հատ բաժնետոմսերի 100 տոկոսի սեփականատերը Հայաստանի Հանրապետությունն է, որոնց կառավարման լիազորությունը վերապահված է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությանը: Կանոնադրական կապիտալը կազմում է 660.7 մլն դրամ: 2019 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմված հաշվապահական հաշվեկշռի համաձայն ակտիվները կազմում են 81.2 մլն դրամ, ինչը հանդիսանում է հիմնական միջոցների հաշվեկշռային արժեքը: Կուտակված վնասը կազմում է 591.1 մլն դրամ, պարտավորությունները՝ 11.6 մլն դրամ, որից 7.2 մլն դրամը աշխատավարձի գծով:
Ընկերության վնասը հիմնականում գոյանում է աշխատավարձի եւ պետական բյուջեի հանդեպ հաշվարկվող համապատասխան հարկային պարտավորություններից: Ընկերության հետագա գոյությունը հանգեցնում է միայն պարտավորությունների գումարների առաջացման եւ վնասի կուտակման, ուստի առաջարկվում է այն լուծարել»,- ասված է որոշման հիմնավորման մեջ:

Правительство ликвидирует компанию “Армянские фрукты”
Открытое акционерное общество “Армянские фрукты”, владеющее 100% государственных акций, ликвидируется. Как передает «Арменпресс», решение об этом было принято на заседании правительства.
Компания “Армянские фрукты” была основана 3 ноября 2011 года решением правительства Армении. Она была создана в рамках Соглашения о финансировании, подписанного между Республикой Армения и Международным Фондом развития сельского хозяйства (МФРСХ), для реализации программы “Содействие сектору производства плодов и орехов”.
В 2016 году программа была завершена, компания не осуществляет никакой деятельности и не имеет источника дохода, сотрудники уволены, за исключением директора и бухгалтера.
“Владельцем 100%  132 136 акций компании является Республика Армения, полномочия управления которыми возложены на Министерство экономики Армении. Уставной капитал компании составляет 660.7 млн драмов. По состоянию на 1 октября 2019 года ее активы составляют 81,2 млн драмов, что является балансовой стоимостью основных средств. Накопленный убыток составляет 591.1 млн драмов, обязательства - 11.6 млн драмов, из которых 7.2 млн драмов по линии зарплат.
Убыток компании в основном связан с соответствующими налоговыми обязательствами, рассчитанными по зарплате и государственному бюджету. Дальнейшее существование компании приводит только к возникновению сумм обязательств и накоплению убытка, поэтому предлагается ее ликвидация”, - говорится в обосновании решения.