ԱՄՆ կոնգրեսականներն իրենց գրասենյակի աշխատակիցներին կգործուղեն Արցախ ՝ ընտրություններին հետեւելու
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների մի շարք կոնգրեսականներ հայտարարել են, որ Ստեփանակերտի հրավերով իրենց աշխատակիցները կմեկնեն Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարտի 31-ի ընտրությունների ընթացքին հետեւելու նպատակով:
«Մենք անշուշտ ցանկանում ենք արդար ընտրություններ տեսնել Արցախում մարտի 31-ին, ուստի ձեզ տեղյակ եմ պահում, որ որոշել եմ նաեւ իմ աշխատակցին ուղարկել ընտրությունների ընթացքին հետեւելու», -նշել է կոնգրեսական Ջուդի Չուն։
Ճանաչի Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը թե ոչ՝ կյանքն այնտեղ շարունակելու է զարգանալ, համոզված է հայկական արմատներ ունեցող կոնգրեսական Ջեքի Կանչելյան Սփիրը. «Շատ կարեւոր է, որ այնտեղի ժողովրդավարությունը շարունակական լինի»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայնը», Կոնգրեսի աշխատակիցների թվում ընտրությունների ընթացքի մոնիտորինգ իրականացնելու համար Ղարաբաղ է պատրաստվում մեկնել կոնգրեսական Ֆրանք Փալոնի ավագ խորհրդական Ջեյմս Ջոնսոնը. «Ուսումնասիրել եւ տեսել եմ, որ Արցախի նախորդ ընտրությունները եղել են ազատ, արդար եւ թափանցիկ բոլոր չափանիշներով: Հույս ունենք, այժմ դրանք նույնպես ազատ կլինեն»:
Ջոնսոնի ղեկավար, կոնգրեսական Ֆրանք Փալոնն իր կողմից ավելացրել է՝ շատ կարեւոր է ողջ աշխարհին ցույց տալ, որ Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարություն է հաստատված. «Մենք ցանկանում ենք մատնանշել, որ Արցախում գործող ժողովրդավարություն է, որը համապատասխանում է ազատ հասարակության բոլոր չափանիշներին»:
Չնայած մի շարք կոնգրեսականների որոշմանը, Միացյալ Նահանգների Պետքարտուղարությունը նախկինում չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում անցած ընտրությունները:

Several US Congressmen to send their office staffers to Artsakh to observe elections
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Several US Congressmen announced that their office employees will visit the Republic of Artsakh at the invitation of Stepanakert to observe the process of upcoming elections scheduled on March 31, Voice of America reported.
“Of course we want to have fair elections in Artsakh on March 31, so I would like to inform you that I decided to send my staffer to observe the process of the elections”, US Congresswoman Judy Chu said.
Congresswoman Jackie Speier, who has Armenian origins, stated that it’s very important that democracy continues in Artsakh.
James Johnson, senior advisor to Congressman Frank Pallone, is going to depart for Artsakh to conduct monitoring during elections. “I examined and saw that the previous elections in Artsakh have been free, fair and transparent with all criteria. We hope these elections will also be free”, he said.
In his turn Congressman Frank Pallone stated that it’s very important to show to the whole world that democracy is established in Artsakh. “We want to highlight that democracy works in Artsakh and is in accordance with all the standards of free society”.
Despite the position of several Congressmen, the US Department of State has not recognized the previous elections held in Artsakh.