Արցախի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 12 թեկնածու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունում մարտի 31-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 12 թեկնածու. ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 6 կուսակցություն և մեկ դաշինք: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից:
2020թ. փետրվարի 15-ի ժամը 12.00-ի դրությամբ ս.թ. մարտի 31-ին անցկացվելիք  համապետական ընտրություններին մասնակցելու համար ԱՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ստացել է Արցախի Հանրապետության նախագահի 12 թեկնածուների գրանցման փաստաթղթեր:
Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցելու համար ընտրական ցուցակ են ներկայացրել 6 կուսակցություններ`
1. Արցախի Պահպանողական կուսակցությունը`16 թեկնածուների,
2. «Միասնական հայրենիք» կուսակցությունը`62 թեկնածուների,
3. «Ազգային վերածնունդ» կուսակցությունը` 20 թեկնածուների,
4. « Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցությունը` 33 թեկնածուների,
5. Արցախի Ժողովրդավարական Կուսակցությունը` 33 թեկնածուների,
6. Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը` 35 թեկնածուների ընդգրկմամբ:
Ընտրական ցուցակ է առաջադրել մեկ կուսակցությունների դաշինք` «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ » կուսակցությունների դաշինքը` 65 թեկնածուների ընդգրկմամբ:
Ներկայացված փաստաթղթերը ԱՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում ուսումնասիրվում են: Առաջադրված բոլոր ընտրական ցուցակներին հնարավոր կլինի ծանոթանալ ս.թ. փետրվարի 18-ին` Արցախի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի  կայքում:
Հիշեցնենք, որ Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի 2020թ. մարտի 31-ի հերթական ընտրություններին մասնակցելու համար ԱՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով գրանցման փաստաթղթերը ներկայացնելու վերջնաժամկետը ս.թ. փետրվարի 15-ի ժամը 18:00-ն է:
Առաջադրումների համար ԱՀ ընտրական օրենսգրքով նախատեսված ժամկետի վերաբերյալ պահանջի ապահովման նպատակով փետրվարի 15-ի շաբաթ` ոչ աշխատանքային օրը ԱՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կգործի աշխատանքային ռեժիմում:

На участие в президентских выборах в Арцахе заявки представили 12 кандидатов
12 кандидатов подали заявки на предстоящие 31 марта президентские выборы в Арцахе. 6 партий и один блок подали заявки на парламентские выборы.
Об этом Арменпресс сообщили в Центральной избирательной комиссии Республики Арцах.
По данным на 12:00 часов   15 февраля 2020г.,   Центральная избирательная комиссия Республики Арцах получила регистрационные документы 12 кандидатов на президентские выборы в Республике Арцах, которые состоятся 31 марта 2008 года.
Шесть партий представили избирательные списки для участия в выборах в Национальное собрание Арцаха:
1. Консервативная партия Арцаха —16 кандидатов;
2. Партия «Единая родина»—62 кандидата;
3. Партия «Национальноевозрождение» —20 кандидатов;
4. Армянская революционная Федерация-Дашнакцутюн —33 кандидата;
5. Демократическая партия Арцаха —33 кандидата;
6. Партия «Справедливость»Арцаха — 35 кандидатов.
В избирательный список блок «Свободная Родина» —65 кандидатов.
Представленные документы рассматриваются Центральной избирательной комиссией Арцахской Республики. Со всеми списками избирателейможно будет ознакомиться 18 февраля с.г. на сайте Центральной избирательной комиссии Республики Арцах.
Напомним, что конечный  срок   подачи регистрационных документов в Центральную избирательную комиссию на выборы Президента  и Национального Собрания  Республики Арцах 31 марта —18:00 часов  15 февраля 2020 года.
Центральная избирательная комиссия Республики Арцах будет работать в рабочем режиме 15 февраля, нерабочий день — с целью обеспечения требования  уложиться в срок,  установленный Избирательным кодексом РА для выдвижения кандидатур.