Կառավարությունն ու պատգամավորները փոփոխություններ են առաջարկում «Ներման մասին» օրենքում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու համար քննարկում է «Ներման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագիծը մշակվել է Արդարադատության նախարարության, Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանի և Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի կողմից:
Նախագծով սահմանվել են ներման խնդրագիրը չքննարկելու և այն վերադարձնելու դեպքերը, ամրագրվել է տուժողների և նրանց իրավահաջորդների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմ: Նախատեսվել են ներման խնդրագրի քննարկմանն առնչվող տեղեկությունների գաղտնիությունն ապահովելու կարգավորումներ, ինչպես նաև որոշակի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված և ցմահ ազատազրկման դատապարտվածների համար ներում շնորհելու ավելի վաղ ընթացակարգ: Կարգավորվել է ներման խնդրագրերը մերժելու դեպքում բացառիկ հանգամանքներով ներման նոր խնդրագրեր ներկայացնելու հետ կապված հարաբերությունները: Ներում շնորհելու գործընթացի թափանցիկության ապահովման նպատակով նախատեսվել է ներման խնդրագրերի մասին քաղվածքների հրապարակման պահանջ:
«Ներման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը դրական եզրակացություն է ստացել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:

Правительство и депутаты предлагают внести изменения в Закон “О помиловании”
Национальное собрание Армении обсуждает в первом чтении законопроект О внесении изменений и дополнений в Закон “О помиловании”. Как передает «Арменпресс», проект разработан Министерством юстиции, заместителем председателя НС Ваге Энфиаджяном и председателем постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наирой Зограбян.
Согласно проекту, установлены случаи не рассмотрения и возврата прошения о помиловании, закреплен механизм защиты прав потерпевших и их правопреемников. Предусмотрены регулирования для обеспечения конфиденциальности сведений, связанных с рассмотрением прошения о помиловании, а также более ранняя процедура помилования осужденных к лишению свободы на определенный срок и осужденных к пожизненному лишению свободы. Были урегулированы отношения, связанные с представлением по исключительным обстоятельствам новых прошений о помиловании в случае отказа в прошениях о помиловании. Для обеспечения прозрачности процесса помилования предусмотрено требование публикации выписок о прошениях помилований.
Законопроект О внесении изменений и дополнений в Закон “Опомиловании” получил положительное заключение на заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.