ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած Մանվել Սարիբեկյանի խախտված իրավունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել է 2010-ին ադրբեջանական գերության մեջ մահացած՝ Թթուջուր գյուղի բնակիչ 20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանի բոլոր խախտված իրավունքները:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՄԻԵԴ-ում Սարիբեկյանի ընտանիքի ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը:
«Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով դատարանը որոշել է, որ Մանվել Սարիբեկյանի մահվան փաստով տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (Կյանքի իրավունք) և 3-րդ հոդվածի (Խոշտանգումների արգելում) խախտում:
Եվրադատարանի վճռի համաձայն, ադրբեջանական կողմը եռամսյա ժամկետում պետք է վճարի 62 հազար եվրոյի փոխհատուցում, որից 60 հազարը ոչ նյութական վնասի փոխհատուցումն է, իսկ 2 հազարը՝ դատական ծախսերինը:
Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Սարիբեկյանը (ծնված` 27.02.1990թ) գերեվարվել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 11-ին: Նախնական տվյալներով` 20-ամյա երիտասարդը մի քանի խոշոր եղջերավոր անասունների տարել էր արոտավայր: Ժամը 17-ի սահմաններում «Քեղուտ» հանդամասում, մառախուղի հետեւանքով կորցնելով կողմնորոշումը, նա հայտնվել էր հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա եւ գերեվարվել ադրբեջանցիների կողմից:Նոյեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմը Հայաստանին էր հանձնել Մանվել Սարիբեկյանի դին: Նա մահացել է 2010 թվականի հոկտեմբերի 5-ին` խեղդամահության հետեւանքով: Դիակի նախնական զննությամբ պարզ է դարձել, որ այն պատշաճ կերպով չի պահպանվել Ադրբեջանում, քանզի դիակը եղել է քայքայված:Դիակի դատաբժշկական հետազոտության արդյունքում պարզ է դարձել, որ դիակի վրա առկա են կտտանքների հետքեր, ինչը վկայում է, որ Մ.Սարիբեկյանը ենթարկվել է խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի:

ECHR judgment: Azerbaijan authorities responsible for torture, death of Armenian captive in 2010
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The European Court of Human Rights (ECHR) has found in the Saribekyan and Balyan v. Azerbaijan case that the Azerbaijani authorities had been responsible for the torture and death of Manvel Saribekyan, an Armenian national who had been detained in a military police cell in Baku.
The ECHR recognized that Saribekyan’s right to life has been violated, and that Azerbaijan violated the Article 3 (prohibition of torture and ill-treatment).
The Court held by six votes to one that Azerbaijan was to pay the applicants (Saribekyan’s next-of-kin) 60,000 euros (EUR) jointly in respect of non-pecuniary damage and EUR 2,200 in respect of costs and expenses.
Manvel Saribekyan, a resident of the Ttujur village of Gegharkunik province (Armenia), was taken captive by Azerbaijani authorities in 2010 September.
“The Court thus found that Mr Saribekyan had been subjected to ill-treatment in the form of severe physical violence during the final days of his life while being detained in the Military Police Department in Baku. The Court found that the suffering he had endured had amounted to torture and that he had suffered a violation of his rights under Article 3”, ECHR said in the judgment.