ԿԲ-ն արձագանքել է ՀՀ-ում HSBC խմբի գործունեության վերանայման մասին տեղեկատվությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկն արձագանքել է Հայաստանում HSBC խմբի գործունեության վերանայման մասին տեղեկատվությանը:
«Սույն թվականի հունվարի 29-ին reuters.com գործակալության հրապարակած նորության հետ կապված առ այն, որ HSBC խումբը քննարկում է Հայաստանի Հանրապետությունում իր գործունեության վերանայումը: Հատնում ենք, որ ՀՀ ԿԲ նախագահի և HSBC խմբի ղեկավարության հետ պարբերական հանդիպումների ժամանակ մշտապես բարձր է գնահատվել բանկի ներկայությունը և ներգրավվածությունը ՀՀ ֆինանսական համակարգին: Ավելին, բանկի գործունեությունը ՀՀ-ում գնահատվում է որպես «հաջողության պատմություն»: Ավելացնենք նաև, որ HSBC Հայաստան բանկը դիմել է ՀՀ ԿԲ-ին՝ որպես կարգավորող մարմնի, գրանցելու նոր տնօրեն, որը կպաշտոնավարի մարտ ամսից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասված է ԿԲ-ի հաղորդագրության մեջ:

Armenian cenbank responds to Reuters article on HSBC revision plans
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The Central Bank of Armenia has responded to the January 29 Reuters article on HSBC considering selling or shrinking its businesses in several countries, including in Armenia.
“We inform that during the regular meetings between the Armenian Central Bank President and the HSBC Group executives the bank’s presence and involvement in the Armenian financial system has always been highly appreciated. Moreover, the bank’s activity in Armenia is assessed as a “success story”. In addition, HSBC Armenia bank has applied to the Armenian Central Bank – as the regulating body – to register a new director, who will assume office from March,” the cenbank said in a statement.