ԱԺ-ն ընդունեց կերակրողին կորցնելու նպաստ ստացող ուսանողների տարիքային շեմը 26 դարձնելու օրինագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց  «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքում և հարակից այլ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Հայկ Կոնջորյանի ու Նարեկ Զեյնալյանի հեղինակած նախագիծն ընդունվեց 110 «կողմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայնով:
Կոնջորյանը, մասնավորապես, նշել էր, որ կերակրողին կորցրած ուսանողները, որոնք սովորում են առկա ուսուցմամբ բուհերում, գործող օրենսդրությամբ կարող են ստանալ կերակրողին կորցնելու աշխատանքային կենսաթոշակ և կերակրողին կորցնելու նպաստ, և այդ իրավունքը կարող են պահպանել մինչև 23 տարեկանը: Այս դրույթը հաստատվել է՝ ելնելով նախկինում գործող 10-ամյա միջնակարգ կրթության և մեկաստիճան բարձրագույն կրթության համակարգից: 2004 թ. ՀՀ-ում անցում է կատարվել երկաստիճան բարձրագույն կրթության համակարգի, իսկ 2009 թ. անցում է կատարվել 12-ամյա միջնակարգ կրթության, որի արդյունքում նշված իրավունքից օգտվող ուսանողները ոչ թե 23 տարեկանում են ավարտում բուհը, այլ ավելի ուշ: Նախագծի նպատակն է շտկել օրենսդրության մեջ գոյացած այն բացը, որի արդյունքում երեխաների մի մասը զրկվել է օրենսդրությամբ օժտված իրավունքից, և տարիքային շեմը 23-ից բարձրացնել 26-ը:

НС РА приняло законопроект о повышении возрастного порога для студентов, получающих пособие
Национальное собрание РА приняло в первом чтении проект закона О внесении изменений в Закон “О государственных пенсиях” и в другие смежные законы.
Как передает «Арменпресс», проект, написанный депутатами фракции “Мой шаг” Айком Конджоряном и Нареком Зейналяном, был принят 110 голосами “за” и 1 воздержавшимся.
Конджорян, в частности, отметил, что потерявшие кормильца студенты, которые учатся в вузах с очным обучением, по действующему законодательству могут получать трудовую пенсию по случаю потери кормильца и пособие по случаю потери кормильца до 23 лет. Это положение было утверждено, исходя из действующей ранее 10-летней системы среднего образования и одноступенчатого высшего образования. В 2004 году Армения перешла к двухступенчатой системе высшего образования, а в 2009 году - к 12-летней системе среднего образования. В результате студенты, пользующиеся указанным правом, заканчивают ВУЗ не в 23 года, а позже. Цель проекта – восполнить пробел в законодательстве, в результате которого часть студентов лишалась права, наделенного законодательством, и повысить возрастной порог с 23 до 26 лет.