NASA-ն հրապարակել Է «Մարս-2020» մարսագնացի համար անունների համառոտ ցանկը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որոշվել Է այն ինն անուններից բաղկացած ցանկը, որոնցից մեկը պաշտոնական անվանում կդառնա հինգերորդ մարսագնացի համար, որն ԱՄՆ-ի տիեզերական գործակալությունն այս տարի կուղարկի Մարս: Ցանկը հրապարակել Է NASA-ի Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայի (JPL) մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք շատ ենք հպարտանում, որ մեր կոչը գրավել Է մի քանի հազար դպրոցականների եւ փորձագետների ուշադրությունը: Այժմ խոսքը հանրությանն Է. ցանկացած մարդ կարող Է իր ձայնը տալ անվան հավանած տարբերակին»,- պատմել Է NASA-ի մոլորակագիտության բաժանմունքի ղեկավար Լորի Գլեյզը: Անցյալ տարվա օգոստոսին հայտնի Է դարձել, որ այդ ապարատի անունը կընտրեն ամերիկացի դպրոցականները, որոնք շարադրություն կգրեն Մարսի ուսումնասիրման թեմայով եւ դրանք կուղարկեն NASA: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես նշել Է Գլեյզը, մրցույթի առաջին փուլին մասնակցել Է ավելի քան 28 հազար երեխա:
Հունվարի կեսերին NASA-ի փորձագետներն ամփոփել են մրցույթի առաջին փուլի արդյունքները եւ հրապարակել կիսաեզրափակչի 155 մասնակիցների ցուցակը, որոնցից սոսկ մեկը հնարավորություն կստանա անուն շնորհելու մարսագնացին եւ մասնակցելու այս տարա հուլիսին Քանավերալի հրվանդանի տիեզերակայանից դրա արձակման արարողությանը: Հունվարի 22-ին Գլեյզը եւ նրա գործընկերները հրապարակել են ինը ֆինալիստների ցանկը: Մրցույթի արդյունքները կամփոփեն մարտին: Համառոտ ցանկում հայտնված բոլոր անունները կապված են մարդու զանազան դրական հատկությունների՝ անսասանության (Endurance), քաջության (Courage), տոկունության (Fortitude), հանճարեղության (Ingenuity), կամքի աներերության(Tenacity), ներուժի (Promise), հաստատակամության (Perseverance), կանխատեսության (Vision) եւ մտքի պայծառության (Clarity) հետ: Եվս մեկ մարսագնացի՝ թվով հինգերորդի ստեղծման մասին NASA-ի ներկայացուցիչները հայտարարել են 2012 թվականի դեկտեմբերին: Այն կդառնա Curiosity-ի յուրօրինակ հաջորդը, որը Մարսի վրա վայրԷջք կատարեց 2012 թվականի օգոստոսին: Նոր ապարատը, որն ստացել Է «Մարս-2020» ոչ պաշտոնական անվանումը, տիեզերք դուրս կբերվի 2020 թվականի ամռան կեսերին: Այն պետք Է Կարմիր մոլորակի Եզեյրո խառնարանում վայրԷջք կատարի 2021 թվականի փետրվարին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

NASA опубликовало шорт-лист имен для ровера "Марс-2020"
Определился список из девяти имен, одно из которых станет официальным названием для пятого марсохода, который космическое агентство США отправит на Марс в этом году. Список опубликовала пресс-служба Лаборатории реактивного движения NASA (JPL).
"Мы очень гордимся тем, что наш призыв привлек внимание нескольких тысяч школьников и экспертов. Теперь дело за публикой: любой человек сможет отдать свой голос за понравившийся вариант имени", - рассказала Лори Глейз, глава планетологического отделения NASA.
В августе прошлого года стало известно, что имя этому аппарату выберут американские школьники, которые напишут сочинения на тему изучения Марса и отправят их в NASA. В общей сложности, как отметила Глейз, в первом этапе конкурса участвовали свыше 28 тысяч детей.
В середине января эксперты NASA подвели итоги первого этапа конкурса и опубликовали список из 155 полуфиналистов, только один из которых получит возможность присвоить роверу имя и поучаствовать в церемонии его запуска с космодрома на мысе Канаверал в июле этого года,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В среду Глейз и ее коллеги огласили список из девяти финалистов. Итоги конкурса подведут в начале марта. Все имена, попавшие в шорт-лист, связаны с различными положительными качествами человека: стойкостью (Endurance), храбростью (Courage), выносливостью (Fortitude), гениальностью (Ingenuity), твердостью воли (Tenacity), потенциалом (Promise), настойчивостью (Perseverance), предвидением (Vision) и ясностью ума (Clarity).
О создании еще одного марсохода, пятого по счету, представители NASA объявили в декабре 2012 года. Он станет своеобразным наследником Curiosity, который совершил посадку на Марс в августе 2012 года. Новый аппарат, получивший неофициальное имя "Марс-2020", будет выведен в космос в середине лета 2020 года. Он должен сесть в кратере Йезеро на экваторе Красной планеты в феврале 2021 года.