Արմեն Սարգսյանը Դավոսում հանդիպել է Կատարի ներդրումային հիմնադրամի գործադիր տնօրենի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դավոսում մեկնարկած Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդիպել է Կատարի ներդրումային հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մանսուր բին Էբրահիմ ալ Մահմուդի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նախագահ Սարգսյանի՝ վերջերս Կատարի Պետություն կատարած արդյունավետ այցերին և ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ Կատարում Հայաստանի դեսպանության բացումը, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի չեղարկումը, ինչպես նաև ուղիղ օդային հաղորդակցության առկայությունը լավ նախադրյալներ են ստեղծում երկու երկրների միջև գործարար շփումների ակտիվացման համար: Նրանք խոսել են համագործակցության ուղղությունների ու ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունների մասին՝ մասնավորապես հեռանկարային համարելով առողջապահության, գիտության, կրթության և տեխնոլոգիաների, սննդի անվտանգության, զբոսաշրջության և մի շարք այլ ոլորտներ։
Կատարի պետական ներդրումային հիմնադրամը ներդրումային ծրագրեր է իրականացնում ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Ներդրումային հիմնական ուղղություններից են համարվում անշարժ գույքի, արժեթղթերի և այլ ոլորտներ։ Նրա կողմից կառավարվող ակտիվների ծավալը գնահատվում է շուրջ 335 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Հիմնադրամի գործադիր տնօրենը նախագահ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը նշել է, որ իրենց կառույցը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի զարգացմամբ և պատրաստակամ է համագործակցել մեր երկրի համապատասխան կառույցների հետ:

Армен Саркисян в Давосе встретился с исполнительным директором Инвестиционного фонда Катара
Президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках стартовавшего в Давосе Всемирного экономического форума встретился с исполнительным директором Инвестиционного фонда Катара Мансуром бин Эбрахимом Аль Махмудом. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по  связям с общественностью аппарата президента Армении.
Собеседники коснулись результативных визитов президента Саркисяна в Государство Катар и достигнутых договоренностей, отметив, что открытие посольства Армении в Катаре, отмена визового режима, а также наличие прямого воздушного сообщения создают хорошие предпосылки для активизации деловых контактов между двумя странами. Они обсудили вероятные направления сотрудничества и возможности реализации инвестиционных программ, в частности, посчитав перспективными сферы здравоохранения, науки, образования и технологий, безопасности пищевых продуктов, туризма и ряд других сфер.
Государственный инвестиционный фонд Катара осуществляет инвестиционные программы как внутри страны, так и за ее пределами. Основными инвестиционными направлениями являются: недвижимость, ценные бумаги и другие сферы. Объем управляемых им активов оценивается в 335 миллиардов долларов США. Исполнительный директор фонда на встрече с президентом Саркисяном отметил, что их структура заинтересована в развитии экономических связей с Арменией и готова сотрудничать с соответствующими структурами нашей страны.