Շախմատի տղամարդկանց հոբելյանական առաջնության մեկնարկային տուրի զույգերը հայտնի են
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը կայացավ Հայաստանի տղամարդկանց հոբելյանական` 80-րդ առաջնության և կանանց 75-րդ առաջնության վիճակահանության արարողությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` արարողության մեկնարկին մասնակիցներին հաջողություն մաղթեց Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի առաջին փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը, ինչպես նաև լույս հայտնեց ականատես լինելու հետաքրքրիր պարտիաների: Առաջնությանն ի սկզբանե հայտավորված շախմատիստներից հիվանդության պատճառով չեն մասնակցի Մանուէլ Պետրոսյանը և Տիգրան Պետրոսյանը:
Տղամարդկանց պայքարում մրցաշարի անդրանիկ տուրում կմրցեն`Արման Փաշիկյան-Արամ Հակոբյան, Հայկ Մարտիրոսյան-Հովհաննես Գաբուզյան,  Սամվել Տեր-Սահակյան-Զավեն Անդրիասյան, Արման Միքայելյան-Շանթ Սարգսյան, Ռոբերտ Հովհաննիսյան-Մամիկոն Ղարիբյան զույգերը:
Կանանց առաջնության 1-ին տուրում միմյանց դեմ կմրցեն հետևյալ զույգերը` Աստղիկ Հակոբյան-Մարիամ Ավետիսյան, Աննա Խաչատրյան- Սիրանուշ Ղուկասյան, Թերեզա  Ամբարջյան-Նարե Առաքելյան, Սուսաննա Գաբոյան- Մարիա Գևորգյան, Վերոնիկա Խաչատրյան- Մարիա Կուրսովա:
Հայաստանի այս տարվա առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմում է մոտ 9 միլիոն դրամ: Տղամարդկանց առաջնության առաջին երեք հորիզոնականները զբաղեցրած շախմատիստներն իրավունք կստանան մասնակցելու Եվրոպայի անհատաական առաջնությանը:
80-րդ և 75-րդ առաջնությունը բաղկացած են 9 տուրերից և չեն ունենա հանգստի օր: Այն կեզրափակվի հունվարի 20-ին:

Известны пары стартового турнира юбилейного первенства по шахматам среди мужчин
В Шахматном доме имени Тиграна Петросяна состоялась жеребьевка   80-го юбилейного первенства  по шахматам Армении среди мужчин  и 75-го—  среди  женщин.
Как  передает Арменпресс, первый вице-президент Федерации шахмат Армении Смбат Лпутян пожелал успехов участникам церемонии, а также выразил надежду  на  интересную игру. Из заявленных ранее  участников  Мануэл Петросян и Тигран Петросян не будут участвовать в шахматном турнире из-за болезни.
В  первом туре мужского турнира выступят АрманПашикян-Арам Акопян, Айк Мартиросян-Ованес Габузян, Самвел Тер-Саакян-Завен Андриасян, Арман Микаелян-Шант Саргсян, Роберт Ованнисян-Мамикон Гарибян.
Следующие пары будут соревноваться  в 1-м туре женского чемпионата: Астхик Акопян-Мариам Аветисян, Анна Хачатрян-Сирануш Гукасян, Тереза Амбарян-Наре Аракелян, Сусанна Габоян-Мария Геворгян, Вероника Хачатрян-Мария Курсова.
Призовой фонд чемпионата Армении в этом году составляет около 9 миллионов драмов. Шахматисты, которые займут первые три позиции в мужском чемпионате, получат право участвовать в индивидуальном чемпионате Европы.