Կողմերը պետք է հավատարիմ մնան հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու մասին Վիեննայի հայտարարությանը. Նիկոլ Փաշինյան
Կողմերը պետք է հավատարիմ մնան հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու մասին
Վիեննայի հայտարարությանը. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում արձանագրված միջադեպերին, որոնց հետևանքով հակառակորդի կրակոցներից վիրավորվել են հայ զինծառայողներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ ընդհանուր առմամբ վերջին երկու ամսվա ընթացքում որոշ օրերի լարում է նկատվում: «Բայց ես ուզում եմ ասել, որ ընդհանուր առմամբ կայունությունը և հանդարտությունը պահպանվում է: Մենք հետևյալ իրավիճակի մեջ ենք, դուք գիտեք, որ հաղորդակցության ուղիներ են հաստատված իմ և Ադրբեջանի նախագահի միջև: Ես այս շրջանում փորձում եմ հասկանալ, թե ինչ է կատարվում, մենք ինֆորմացիաներ ենք փոխանակում, մտահոգություններ ենք փոխանակում, իհարկե, այդտեղ, ինչպես միշտ, կան փոխադարձ մեղադրանքներ: Ես հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի հասկանալ իրավիճակը, թե ինչ է կատարվում և ինչու է կատարվում: Ես մեր վիրավոր զինվորներին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
ՀՀ վարչապետը շեշտեց, որ Վիեննայի հայտարարությանը կողմերը պետք է հավատարիմ մնան, իսկ այնտեղ արձանագրել են, որ հրադադարը պետք է պահպանվի և ամրապնդվի: «Հիմա մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունենում, ինչու է տեղի ունենում, արդյոք կողմերից մեկը տվե՞լ է հրաման ապակայունացնել իրավիճակը, եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ է ապակայանունում իրավիճակը: Չնայած ես դա ապակայունացում չէի անվանի, այո, որոշ օրերի որոշակի միջադեպեր են արձանագրվում: Ադրբեջանական կողմը նույնպես որոշակի ինֆորմացիա է փոխանցում մեզ, որ իրենց մոտ էլ որոշակի մտահոգություններ կան, դեպքեր են արձանագրվում, ես ասում եմ՝ փոխադարձ մեղադրանքներ կան, հիմա մենք աշխատանքային կարգով պետք է փորձենք հասկանալ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի անձնական ներկայացուցչի միջոցով մենք այդ կոմունիկացիաները փորձում ենք ապահովել և արդյունքում կանենք մեր եզրակացությունները»,- ընդգծեց նա:
ՀՀ վարչապետը կարծիք հայտնեց, որ Ադրբեջանը վերջին 25 տարում ինտենսիվորեն պատրաստվում է պատերազմի: Նրա խոսքով՝ դա կա, չի փոխվել, և քանի դեռ հարցը կարգավորված չէ, չի փոխվելու: «Սա նշանակում է, որ այս ինֆորմացիան բոլորս, այդ թվում՝ ես, պաշտպանության նախարարը, զինված ուժերի  գլխավոր շտաբի պետը ի գիտություն ենք ընդունել»,- ասաց Փաշինյանը:
Ապրիլի 30-ին Տավուշի մարզում հակառակորդի կրակոցից գլխի շրջանում հրազենային վիրավորում էր ստացել պայմանագրային զինծառայող:
Մայիս 4-ին՝ ժամը 16:05-ի սահմանում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից, հրազենային վիրավորում է ստացել  ժամկետային զինծառայող, 1998թ. ծնված Ագանիկ Գառնիկի Զորոգլյանը: Վիրավորում ստացած զինծառայողը անմիջապես տեղափոխվել է հոսպիտալ, նրա վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

Sides should remain committed to Vienna statement on strengthening ceasefire regime – Armenian PM
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan commented on the recent incidents that are taking place in the Armenian-Azerbaijani border and the Artsakh-Azerbaijan line of contact as a result of which Armenian soldiers have been wounded by the Azerbaijani fire.
During today’s press conference with reporters in Yerevan, the Armenian PM said in general certain tension is noticed in the past two months. “But I want to state that stability and relative calm, overall, is maintained. We are in the following situation: you know that communication has been established between me and the Azerbaijani president. At this stage I am trying to understand what is happening, we exchange information, our concerns, but of course, as always there are mutual accusations there. I hope we will be able to understand the situation, what is happening and why. I wish speedy recovery to our wounded soldiers”, Pashinyan said.
He emphasized that the sides should remain committed to the Vienna statement, and they have recorded there that the ceasefire should be maintained and strengthened. “But now we need to understand what is happening, why it is happening, whether one of the sides has ordered to destabilize the situation, but if not, then why the situation is destabilizing? Although I wouldn’t call it destabilization, yes, certain incidents are being registered in some days. The Azerbaijani side is also transferring some information to us noting that they are also concerned, incidents are taking place, I state that there are mutual accusations, and now we need to understand, we also are trying to ensure this communication via the personal representative of the OSCE Secretary General, and will draw our conclusions based on this”, he said.
The Armenian PM noted that in the past 25 years Azerbaijan is preparing intensively for war. According to him, this exists, has not changed, and as long as the issue is not solved, this behavior will not change. “This means that we all, including me, the defense minister and the chief of the general staff of the Armed Forces, have taken into consideration this information”, Pashinyan said.
On April 30 an Armenian soldier has been wounded by the shot fired from the Azerbaijani side. On April 4 another soldier received a gunshot wound by the Azerbaijani shooting.