Եվրախորհրդարանում կանցկացվի հայատյացության թեմայով համաժողով. ելույթ կունենա նաև Արցախի ՄԻՊ-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական խորհրդարանում մարտի 6-ին կանցկացվի «Հայատյացություն. Պատմական և արդի դրսևորումները» խորագրով համաժողով: Այն անցկացվում է ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի և Թուֆենկյան հիմնադրամի նախաձեռնությամբ: Համաժողովը հյուրընկալում է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էլենի Տեոխարիուսը: ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի հաղորդակցության պատասխանատու Հարութ Շիրինյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հիմնական զեկուցողներն են թուրք մտավորական, մարդու իրավունքների պաշտպան Ռագըփ Զարաքօլուն, Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, Արցախի մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը, լեհ հայագետ Յակուբ Օշիեցկին:
«Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են հայատյացության տարբեր դրսևորումները, դրանց հետ փոխկապակցված հարցերը: Այսինքն՝ զեկույցներով, քննարկումներով հայատյացության վերաբերյալ համապարփակ պատկերացում է տրվելու: Ինչպես գիտենք հայատյացության դրսևորումներ կան Ադրբեջանում ու Թուրքիայում: Փաստորեն, այդ քաղաքականությունը պատմական անցյալում չի մնացել, ներկայում էլ մենք պարբերաբար առերեսվում ենք այդ խնդրին: Ահա այս համաժողովը շատ լավ առիթ է, որ եվրոպական կարևոր այս կառույցում բարձրաձայնվեն հայատյացության վերաբերյալ հարցերը և քննարկվեն դրանց դեմ պայքարի ուղիները»,-ասաց Հարութ Շիրինյանը:
Միջոցառմանը մասնակցելու են Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ, հասարակական գործիչներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Հարութ Շիրինյանը համոզված է, որ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նկատմամբ հայտյացության քաղաքականության մասին պետք է տեղեկացված լինի միջազգային հանրության ավելի լայն շրջանակ:
«Չմոռանանք, որ հայատյացության այն դրսևորումները, որոնց ականտեսն ենք լինում, տեղի են ունենում Ադրբեջանի, Թուրքիայի իշխանությունների առաջնորդությամբ: Ադրբեջանում տարիներ շարունակ դպրոցներից ու մանկապարտեզներից սկսած հայերի նկատմամբ ատելություն է սերմանվում, վերջերս Լոս Անջելեսում հայկական որոշ դպրոցների վրա թուրքական դրոշներ, Պոլսո հայկական եկեղեցու պատերին ատելության խոսք պարունակող հակահայ գրություններ հայտնվեցին և այլն: Այս ցանկն անվերջ կարելի է շարունակել: Մեր նպատակն է բարձրացնել այս հարցը միջազգային հաստատություններում, որպեսզի նախ և առաջ տեղյակ լինեն, թե ինչի մասին է խոսքը, հասկանան, թե այս ամենը շարունակվելու դեպքում ինչ հետևանքների կարող է հանգեցնել, և ի վերջո, որ իրենց դատողությունները ճիշտ ինֆորմացիայի վրա հիմնված լինեն»,-ասաց Հարութ Շիրինյանը:
Համաժողովին հիմնական զեկուցողներից Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ինքը և Ռուբեն Մելիքյանը ներկայացնելու են ամբողջությամբ փաստերի վրա հիմնված տեղեկություն: Ներկաները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու 2018 թվականի սեպտեմբերին Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից հրապարակված հայատյացության զեկույցի բովանդակությանը: Դրանից բացի, ներկայացվելու են ապրիլյան պատերազմի ժամանակ արձանագրված հայատյացության դրսևորումները:
«Ամբողջ փաստերը հավաքագրված են և մեկտեղված են զեկույցներում: Համաժողովի մասնակիցներին կներկայացվի, թե ինչպիսի քաղաքականություն է վարում Ադրբեջանը: Օրինակ, դպրոցներում, մանկապարտեզներում հայատյացության համատարած քարոզը: Այն, որ Ադրբեջանի ամենաբարձր պաշտոնյաների ելույթներում կարմիր գծով անցնում է հայատյացության քաղաքականությունը: Այս թեզն է առաջ տարվում՝ բոլոր հայերը թշնամիներ են, հայ սպանելը հերոսություն է»,-ասաց Արտակ Բեգլարյանը: Նրա խոսքով, հայատյացության հստակ օրինակ  են 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձությունները, ադրբեջանցի զինվորականների վայրագությունները, գլխատման դեպքերը, քաղաքացիական անձանց խոշտանգումները, հայկական դպրոցները թիրախավորելը: Դրանից հետո կոնկրետ ռազմական հանցագործություններ կատարած անձանց Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից պարգևատրելը, նրանց հերոսացնելը և այլն:
«Բացի փաստերից, ներկայացնելու ենք հայտյացության քաղաքականության հիմքերը, դրա հետևանքներ, պոտենցիալ վտանգները: Նման քննարկումները շատ կարևոր են, եվրոպացի գործնկերները պետք է փաստերով տեսնեն, թե Ադրբեջանն ինչ քաղաքականություն է վարում: Ներքին զրույցներում նրանք ևս կարևորում են նման զեկույցների պատրաստումն ու հրապարակումը»,-հավելեց Արտակ Բեգլարյանը:

European Parliament to host conference on Armenophobia: Artsakh Ombudsman among speakers
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Conference entitled “Armenophobia: Historical and Present-Day Resurgence” will be held in the European Parliament on March 6.
The conference has been organized by the initiative of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) and the Tufenkian Foundation.
The event is hosted by MEP, head of the EU-Armenia friendship group Eleni Theocharous.
Harut Shirinian, Public Relations and Communications Officer at EAFJD, told Armenpress that the main speakers of the conference are Turkish intellectual, human rights activist Ragip Zarakolu, Ombudsman of Artsakh Artak Beglaryan, former Ombudsman of Artsakh Ruben Melikyan, blogger Alexander Lapshin and Polish expert on Armenian studies Jakub Osiecki.
“During the conference various manifestations of Armenophobia and inter-related issues will be discussed. In other words reports, discussions will provide a comprehensive overview on Armenophobia. We know that there are Armenophobia manifestations in Azerbaijan and Turkey. This means that this policy has not been left in the historical past, we face the same problem also nowadays. And this conference is a good chance to raise the issues relating to Armenophobia in this European structure and discuss the ways of fighting them”, he said.
The conference will also be attended by MEPs, public figures and Armenian community representatives. Harut Shirinian is confident that a broad circle of the international community should be informed about the anti-Armenian policy of Azerbaijan and Turkey.
“Let’s not forget that the manifestations of Armenophobia we are witnessing, take place by the guidance of the Azerbaijani and Turkish authorities. Hatred against Armenians is being spread in schools and kindergartens of Azerbaijan for years: recently Turkish flags on some Armenian schools of Los Angeles, anti-Armenian notes containing hate speech on the walls of the Armenian church in Istanbul have appeared and etc. This list is endless. Our goal is to raise this issue in international structures so that they are informed what the talk is about, understand what this can lead to in case of continuation, and finally their judgments are based on right information”, Harut Shirinian said.
Artsakh Ombudsman Artak Beglaryan told Armenpress that during the conference he and Ruben Melikyan will present information which is fully based on facts. The conference participants will have an opportunity to get acquainted with the content of the report on Armenophobia released by the Artsakh Ombudsman in September 2018. In addition, the anti-Armenian manifestations demonstrated during the April war will be presented.
“All facts are collected and included in the reports. The conference participants will be introduced on the policy run by Azerbaijan, for instance the anti-Armenian propaganda in its schools and kindergartens. The following thesis is pushed forward – all Armenians are enemies, killing an Armenian is a heroic deed”, Artak Beglaryan said.
According to him, the 2016 April events, the atrocities of the Azerbaijani servicemen, beheading cases, tortures of civilians and targeting the Armenian schools are a vivid example of Armenophobia.
“In addition to the facts, we are also going to present the grounds of the Armenophobic policy, its consequences and potential threats. Such discussions are very important, the European partners must see with facts what policy Azerbaijan carries out. During the internal talks they also attach importance to the preparation and release of such reports”, Artak Beglaryan stated.