Սասուն Խաչատրյանը արձագանքել է մարտի 1-ի քրեական գործին միջամտելու քննադատությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը վստահեցնում է՝ իրենց կառույցը որևէ ազդեցություն չունի և չի կարող ունենալ դատավորների վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադառնալով այն քննադատությանը, որ նա մարտի 1-ի գործի վերաբերյալ հեռուստատեսությամբ հնչեցրած իր վերլուծություններով միջամտում է քրեական գործին, ՀՔԾ պետն ասաց. «Դուք դատողություններ արեք՝ ես միջամտում եմ, թե ոչ։ Դատարանն անկախ է, Հատուկ քննչական ծառայությունն ու  ծառայության պետը դատավորների նշանակման, նրանց աշխատանքից ազատելու, նրանց առաջխաղացման, կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու գործընթացներում որևէ ներգրավվածություն չունի և օբյեկտիվորեն չի կարող ազդեցություն ունենալ դատավորների վրա»:
Ինչ վերաբերում է «0038» հույժ գաղտնի հրամանի՝ ոչ ամբողջական գաղտնազերծմանը, որն ըստ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների, կոնտեքստից կտրելու վտանգ է պարունակում, Սասուն Խաչատրյանը նկատեց, որ այդ փաստաթուղթը գաղտնազերծելու իրավունքը պատկանում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը։ «Պաշտպանության նախարարությունն է որոշել, թե ինչ չափով կարող է գաղտնազերծել այդ հրամանը, ուստի, կհորդորեմ պաշտպանական կողմին մեղադրանքները, որ իբր մենք չենք ուզում հրապարակել ամբողջությամբ, այլևս չշահարկվեն, դա մեր ցանկությունը չէ»,-նշեց պաշտոնյան:
Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանն օգոստոսի 3-ին Առաջին ալիքի «Օրակարգ»-ի հետ հարցազրույցի շրջանակներում գաղտնազերծեց հույժ գաղտնի «0038» հրամանից որոշ հատվածներ՝ նշելով, որ դրանք անհերքելի ապացույցներ են, որ ՀՀ երկրորդ նախագահը Զինված ուժերին ներքաշել է ներքաղաքական գործընթացների մեջ, ինչը թույլատրված չի եղել, և նպաստել է սահմանադրական կարգի տապալմանը: Բացի այդ՝ նա կարծիք հայտնեց, որ Վերաքննիչ դատարանը պետք է մերժի կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու որոշման դեմ բողոքը, այսինքն՝ Ռոբերտ Քոչարյանը պետք է շարունակի կալանավորված մնալ գործի հետագա ընթացին չմիջամտելու համար:
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը հուլիսի 27-ին որոշում է կայացել երկու ամսով կալանավորելու ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Նա մեղադրվում է 2008 թվականին սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Նույն արարքի մեջ են մեղադրվում նաև 2008-ին պաշտպանության փոխնախարար, այժմ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը և պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը։ Հարությունյանը հետախուզման մեջ է, Խաչատուրովը ազատ է արձակվել 5 միլիոն դրամ գրավի դիմաց։ Մարտի 1-ի գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև 2008-ին ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցրած Արմեն Գևորգյանին՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու համար։

SIS chief comments on criticism on his interference in March 1 criminal case
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. Head of the Special Investigation Service of Armenia Sasun Khachatryan assures that the SIS has no influence and cannot have any on judges, reports Armenpress.
At a meeting with reporters, commenting on the criticism according to which with his statements in one of his interviews over the 2008 March 1 case he intervenes in the criminal case, the SIS chief said: “You can make judgments whether I interfere or not. Court is independent, and the Special Investigation Service and its head have no involvement in the processes of appointing judges, dismissing them, as well as subjecting them to disciplinary accountability”.
As for the partial declassification of the highly confidential order N0038, which, according to the attorneys of 2nd President of Armenia Robert Kocharyan, contains danger of breaking the context, Sasun Khachatryan said the right to declassify that document belongs to the defense ministry. “The defense ministry has decided to what extent that order can be declassified, therefore, I will urge the defending side not to speculate the accusations according to which we don’t want to publicize it completely, it’s not our desire”, he said.
On August 3 during an interview to the Public TV’s Orakarg program, SIS Head Sasun Khachatryan partially declassified the highly confidential order N0038, stating that these are undeniable proofs that the 2nd President has involved the Armed Forces in the domestic political processes, which was not allowed, and contributed to breaching the constitutional order.
Robert Kocharyan has been charged on July 26 over the 2008 March 1 case, under the Article 300.1 part 1 of the Criminal Code for breaching the constitutional order of the Republic of Armenia. He is currently remanded into custody.