ԵՄ-ՀՀ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացման համար փոխանցվել է Ռումինիայի խորհրդարան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռումինիայում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մինասյանը մայիսի 15-ին հանդիպել է Ռումինիայի վարչապետ Վասիլիկա-Վիորիկա Դանչիլային: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից՝ հավելելով. «Ռումինիայի վարչապետը Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի ընտրության կապակցությամբ խնդրեց նրան փոխանցել իր շնորհավորական նամակը, որը հանձնեց անձամբ և վստահություն հայտնեց, որ հայ-ռումինական հարաբերություններն էլ ավելի կխորանան:
Դեսպան Մինասյանը Ռումինիայի վարչապետին ներկայացրեց Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումները, վստահեցնելով, որ Հայաստանը ոչ միայն հանձնառու կմնա իր բոլոր միջազգային պարտավորությունների կատարմանը, այլև ակտիվ քայլեր կձեռնարկի իր միջազգային ներգրավվածությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ:
Վարչապետ Դանչիլան Հայաստանի դեսպանին հայտնեց, որ Ռումինիայի կառավարությունն ավարտել է ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հետ կապված ներպետական ընթացակարգերը, և փաստաթուղթն արդեն իսկ փոխանցել է Ռումինիայի խորհրդարան՝ վավերացման համար:
Հայաստանի դեսպանը գոհունակությամբ արձանագրեց ԼՂ հակամարտության հարցում վերջին տարիներին Ռումինիայի որդեգրած հավասարակշռված մոտեցումը, ինչին արձագանքելով՝ վարչապետ Դանչիլան վստահեցրեց, որ այդ մոտեցումը կլինի շարունակական, նշելով, որ Ռումինիան աջակցում է հակամարտության խաղաղ և երկարաժամկետ կարգավորման միակ ձևաչափը հանդիսացող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդական առաքելության ջանքերին՝ հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա:
Կողմերն անդրադարձան նաև ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 11-12-ը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի XVII գագաթնաժողովին՝ նշելով այդ իրադարձության կարևորությունը Հայաստանի և ֆրանկոֆոն շարժման համար:
Զրուցակիցները քննարկեցին միջազգային հարթակներում համագործակցությունը, երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ոլորտին առնչվող հարցեր»:

Соглашение Армения-ЕС направлено в парламент Румынии для ратификации
Посол Армении в Румынии Сергей Минасян 15 мая встретился с премьер-министром Румынии Виорикой Дэнчилэ.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, премьер-министр Румынии передала поздравление Николу Пашиняну в связи с избранием на пост премьер-министра Армении и выразила уверенность, что армяно-румынские отношения будут еще более углубляться.
Посол Минасян проинформировал премьер-министра Румынии о последних событиях в Армении, уверяя, что Армения не только останется приверженной выполнению всех своих международных обязательств, но и предпримет активные шаги по повышению своего международного участия на новом уровне.
Премьер-министр Румынии сообщила послу, что правительство Румынии завершило внутренние процедуры в отношении Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве между Республикой Армения и Европейским союзом, и соответствующий документ уже направлен в парламент Румынии для ратификации.
Посол Армении высоко оценил сбалансированный подход Румынии в отношении нагорно-карабахского конфликта. Премьер-министр заверила, что этот подход будет непрерывным, отметив, что Румыния поддерживает посреднические усилия сопредседательства Минской группы ОБСЕ как единственного формата для мирного и устойчивого урегулирования на основе принципов международного права.
Стороны также коснулись XVII Саммита Франкофонии, который пройдет в Ереване 11-12 октября этого года, отметив важность мероприятия для Армении и франкоязычного движения.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества в международных организациях и затронули вопросы двусторонних экономических отношений.