Մայր Աթոռը ակնկալում է Թուրքիայի իշխանություններից ընդառաջել Պոլսո պատրիարքի ընտրությունների կազմակերպման արդար պահանջին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, փետրվարի 20-23-ը տեղի ունեցած Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովի ընթացքում ներեկեղեցական հարցերի շարքում անդրադարձ կատարվեց Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքության կյանքում վերջին տարիների զարգացումներին և պատրիարքական ընտրությունների կազմակերպման գործընթացին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, քննարկումների արդյունքում Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հանդես եկավ հետևյալ հայտարարությամբ․
«Գերագույն հոգևոր խորհուրդը կրկին իր մտահոգությունն է արտահայտում Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանի հիվանդության պատճառով անցնող տասը տարիների ընթացքում Պատրիարքության և պոլսահայության կյանքում տեղ գտած անցանկալի զարգացումների առնչությամբ։ Պատրիարքական Աթոռի շուրջ ստեղծված իրավիճակը լուրջ անհանգստություն և ընդվզում է առաջ բերել աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդի մեջ։
Փաստացի թափուր Աթոռի իրողության և նոր պատրիարքական ընտրություններ անցկացնելու հրամայականի առջև 2016 թվականին Պատրիարքության մեջ նոր զգայունություններ առաջացան, որոնց փարատման համար Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հորդորով Սուրբ Էջմիածին հրավիրված Աթոռի եպիսկոպոսաց դասը հանձնառու եղավ հանգուցալուծման առաջնորդելու առկա խնդիրները։ Արդյունքում պատրիարքական տեղապահի ընտրությունը նոր հույս ներշնչեց պատմական Աթոռը գահակալով օժտելու և պոլսահայության բնականոն կյանքը վերականգնելու առումով։
Ցավով ենք արձանագրում, որ կարճ ժամանակ անց եկեղեցական պատասխանատու մարմինների ու անհատների անշրջահայաց քայլերի հետևանքով ստեղծվեց մի իրավիճակ, որն առիթ տվեց արտաքին ներազդեցությունների և Թուրքիայի իշխանությունների միջամտության՝ հանգեցնելով նորանոր հուզումների և վերստին ձախողելով պատրիարքական ընտրությունների կազմակերպմանն ի նպաստ ներդրված ջանքերը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը մշտապես ողջունել է պոլսահայության կամարտահայտությունը և իր զորակցությունն է բերել Աթոռի պատկան կառույցների կողմից առնվող որոշումներին։
Պոլսո Պատրիարքության Կրոնական ժողովի 2018 թ. փետրվարի 9-ի որոշումը նկատի առնելով հանդերձ` սթափության կոչ ենք ուղղում Աթոռի միաբաններ Գերաշնորհ Տ. Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեքչյանին, Գերաշնորհ Տ. Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանին, Գերաշնորհ Տ. Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանին և մնացյալ եկեղեցականներին՝ սեփական ձգտումներից ու միջանձնային հարաբերություններից վեր դասելու և առաջնային նկատելու Կ.Պոլսո Աթոռի շահը՝ ամենայն իմաստությամբ և հանձնառությամբ սրբագրելու արձանագրված սխալ գործընթացները և վերականգնելու խաղաղությունը, միասնությունն ու համերաշխությունը պոլսահայոց ալեկոծյալ կյանքում։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հորդորն է Կրոնական ժողովի անդամներին և համայնքում հանգամանք ու հեղինակություն ունեցող աշխարհական հայորդիներին՝ միաբան ու համախորհուրդ, Հայոց Եկեղեցու կանոնների և օրինական պահանջների պահպանմամբ, հետամուտ լինել երկարամյա ծանր հիվանդության մեջ գտնվող Ամենապատիվ Մեսրոպ Պատրիարքին անգործունյա ճանաչելուն և պետության հետ սահմանված ընթացակարգով պատրիարքական ընտրությունների կազմակերպմանը` ի պայծառություն Պոլսո Հայոց Պատրիարքության և ի մխիթարություն մեր բարեպաշտ ժողովրդի:
Մեր ակնկալությունն է Թուրքիայի իշխանություններից, որ ընդառաջեն Հայոց Պատրիարքի ընտրությունների կազմակերպման հայ համայնքի արդար պահանջին։
Հանդարտության հրավեր ենք ուղղում նաև աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին` ողջախոհությամբ և զսպվածությամբ առիթ ընձեռելու Պոլսո Աթոռին հաղթահարելու ստեղծված կացությունը:
«Եվ վերջապես, եղբայրնե՛ր, ո՛ղջ եղեք, հաստատո՛ւն մնացեք, մխիթարվեցե՛ք, միաբա՛ն եղեք, խաղաղությո՛ւն արեք. և խաղաղության ու սիրո Աստվածը թող լինի ձեզ հետ» (Բ Կորնթ. ԺԳ 11)»։

Etchmiatsin expects Turkish government to accept Armenian community’s ‘fair demand’ of
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. The latest developments around the patriarchal elections at the Armenian Patriarchate of Istanbul were discussed, among other issues, at the February 20-23 Supreme Spiritual Council Assembly in the Mother See of Holy Etchmiatsin.
Catholicos Garegin II chaired the assembly.
“The Supreme Spiritual Council once again expresses concern over the undesirable developments in the Patriarchate and the life of the Istanbul-Armenians during the last 10 years due to the illness of Patriarch Archbishop Mesrop Mutafyan,” the Assembly said in a statement.
Mentioning that the situation over the patriarchal seat has caused distress, the Assembly noted that the election of the patriarchal locum tenens “inspired new hope in terms of enthroning the historic seat and restoring the normal life of the Istanbul-Armenians”.
The statement notes that the reckless steps of individuals and church bodies resulted in a situation which caused external interferences and the intervention of the Turkish government, which led to failure of the efforts for organizing patriarchal elections.
“The Mother See of Holy Etchmiatsin has always welcomed the expression of will of the Istanbul-Armenians and has supported the decisions of historic structures of the See. Taking into account the February 9, 2018 decision of the Spiritual Assembly of the Armenian Patriarchate of Istanbul, we address a call to sober up to Archbishop Garegin Bekchyan, Archbishop Aram Ateshyan, Bishop Sahak Mashalyan and the other clergy to rank the interest of the Patriarchate above personal aspirations and interpersonal relations and consider it as priority, to correct the wrong processes with wisdom and commitment and to restore peace, unity and solidarity in the life of the Istanbul Armenians”, the statement says.
Etchmiatsin called on members of the Spiritual Assembly and influential individuals in the Armenian community to pursue acknowledging Patriarch Mesrop Mutafyan, who has been severely ill for a long time, as incapacitated and organization of patriarchal elections in accordance to the procedure with the state, by maintaining Armenian Church rules and lawful demands.
“We expect from the Turkish authorities to accept the Armenian community’s fair demand of organizing Patriarchal elections”, the Mother See said.
“Finally, brothers and sisters, rejoice! Strive for full restoration, encourage one another, be of one mind, live in peace. And the God of love and peace will be with you” - 2 Corinthians 13:11.