Արցախյան պատերազմում Հայաստանից անհայտ կորած է համարվում 300 անձ. ապրիլյան պատերազմում անհայտ կորածներ չկան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի տվյալներով արցախյան պատերազմում Հայաստանից անհայտ կորածների թիվը մոտ 300 է. հանձնաժողովին առընթեր աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը վստահեցնում է, որ 2016թ. ապրիլյան պատերազմում անհայտ կորածներ չկան:
Միևնույն ժամանակ, Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության տվյալներով՝ արցախյան պատերազմում Հայաստանից անհայտ կորած է համարվում շուրջ 400 մարդ: Կարմիր Խաչի միջազգային կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակից «Արմենպրես»-ին հայտնեցին, որ միայն Հայաստանում՝ ըստ ԿԽՄԿ-ի թարմացված ցուցակի, որը 2015 թ․ փոխանցվել է իշխանություններին, գրանցել են շուրջ 400 անհայտ կորած:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանում Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովին առընթեր աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանը բացատրեց հանձնաժողովի և Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության տվյալների տարբերության պատճառը: Նա նշեց, որ հանձնաժողովի և Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության մոտեցումները մի փոքր տարբերվում են: Անհայտ կորածների վերաբերյալ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ցուցակները ավելի ուշ են սկսել կազմավորվել: Պատերազմից հետո Արցախից անհայտ կորածներից շատերի ընտանիքներ հետագայում տեղափոխվել են Հայաստան մշտական բնակության: Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունն այդ ցուցակները կազմել է հիմնականում ընտանիքների հետ զրույցների արդյունքում:
«Փաստորեն, նրանք տեղեկատվությունը հավաքել են նաև Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող ընտանիքների հետ զրույցների արդյունքում, որոնք պատերազմի տարիներին բնակվել են Արցախում: Սա է տվյալների տարբերության հիմնական պատճառը»,- մանրամասնեց Արմեն Կապրիելյանը:

300 Armenians missing in action since Artsakh war, no one missed in April war
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. According to the data of the ArmenianStateCommissionfor Prisonersof War,Hostages, and Missing Persons, the number of missing in action as a result of Artsakh war from the Armenian side is nearly 300, the Head of the working group of theCommission Armen Kaprielian assures there are no missing in action as a result of the April war of 2016.
At the same time, according to the data of the ICRC, nearly 400 people are regarded as missing in action as a result of the Artsakh war. The Armenian delegation of the ICRC told ARMENPRESS that according to the upgraded list of the ICRC, which was submitted to the authorities in 2015, nearly 400 are considered missing only in Armenia.
Head of the working group of the ArmenianStateCommissionfor Prisonersof War,Hostages, and Missing Persons Armen Kaprielian explained the reason of the difference between the data of the State Commission and the ICRC. He noted that the approaches of the mentioned two bodies are slightly different. The ICRC started to collect data on missing persons a bit later. The families of many missing people moved to Armenia after the war. The ICRC collected the data mainly based on the interviews with the families.
“In fact, they collected the data also based on the interviews with the families residing in the Republic of Armenia who lived in Artsakh during the war. This is the main reason of the difference”, Armen Kaprielian clarified.