Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվելու դեպքում Մակրոնը խոստանում է ջանքեր գործադրել ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ
Ֆրանսիայի նախագահ ընտրվելու դեպքում Մակրոնը խոստանում է ջանքեր գործադրել
ԼՂ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Էմանուել Մակրոնը ընտրվելու դեպքում կշարունակի ջանքեր գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Մակրոնը նշել է Nouvelles d'Armenie-ի հետ հարցազրույցում:
«Ֆրանսիան Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ միասին Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր է: Ֆրանսիան աշխատում է միջազգային իրավունքի համապատասխան, բանակցված լուծում գտնել Ղարաբաղի հարցում: Այս համատեքստում է, որ ի հայտ է գալիս ճանաչման (Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման –խմբ.) հարցը: Մեր երկիրը պետք է լիովին իր դերը խաղա այս հարցում»,- նշել է Մակրոնը:
Նրա կարծիքով՝ Ղարաբաղի հարցով 2014թ. Փարիզում կայացած գագաթնաժողովից հետո համապատասխան ջանքեր չեն ներդրվել: Մակրոնը ցանկանում է կրկին ջանքեր ներդնել խնդրի այնպիսի լուծում գտնելու ուղղությամբ, որով միաժամանակ կհարգվի և՛ տարածքային ամբողջականության, և՛ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքները: «Ճանապարհն, իհարկե, բարդ է, սակայն մենք պետք է առաջ շարժվենք»,- ընդգծել է Էմանուել Մակրոնը:
Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են 2017 թվականի ապրիլի 23-ին: Եթե թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա ձայների կեսից ավելին, ապա երկրորդ փուլը կանցկացվի մայիսի 7-ին: Ներկայումս ընտրարշավի առաջատար թեկնածուներն են Հանրապետականների կողմից առաջադրված Ֆրանսուա Ֆիյոնը, «Ազգային ճակատի» առաջնորդ Մարին Լը Պենը, Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի նախկին նախարար Էմանուել Մակրոնը, Սոցիալիստական կուսակցության թեկնածու Բենուա Ամոնը և Կոմունիստական կուսակցության ու մի շարք այլ ձախ ուժերի աջակցությունը վայելող Ժան-Լյուկ Մելանշոնը:

French presidential candidate Macron vows to make efforts on Nagorno Karabakh conflict settlement
YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. French presidential candidate Emmanuel Macron will continue to make efforts over the settlement of the Nagorno Karabakh conflict if elected as President of France, reports Armenpress.
“France together with Russia and the United State is a Mink Group Co-Chair country. France tries to find a negotiated solution for the Nagorno Karabakh conflict in accordance with international law. It is in this context that the recognition issue [the recognition of the independence of Nagorno Karabakh] emerges. Our country must fully play its role in this issue”, Macron said in an interview with Nouvelles d’Armenie.
According to Macron, after the Paris summit on Karabakh in 2014 respective efforts were not made. He wants to again make efforts for finding such solution to the conflict by which the principles of territorial integrity and the peoples’ right to self-determination will be respected. “The path, of course, is difficult, but we need to move forward”, he said.
The presidential election in France will be held on April 23. If no one from the candidates receives more than 50% of votes, the second round will be held on May 7.