ՊՈԱԿ-ների կրճատման գործընթացը Վարդան Արամյանը շատ ցավոտ, բայց անհրաժեշտ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարբեր գերատեսչությունների կազմում գործող պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների (ՊՈԱԿ) կրճատման գործընթացը ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը շատ ցավոտ, բայց անհրաժեշտ է համարում:  «Մարդ կրճատելը շատ բարդ բան է, քանի որ շատ լավ հասկանում ենք, որ այդ մարդիկ ընտանիք ունեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նոյեմբերի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Վարդան Արամյանը` նկատի ունենալով ՊՈԱԿ-ների լուծարման հետևանքով աշխատողների կրճատումը: Նախարարի խոսքով` դա շատ ցավոտ գործընթաց է, սակայն պետք է մոտենալ «երկու երնեկ մեկտեղ չի լինում» տեսանկյունից:
«Հնարավոր չէ, որ մենք ունենանք արդյունավետ ծախսային քաղաքականություն և տնտեսություն առանց ցավոտ քայլերի: Մենք պետք է հասկանանք ինչն է մեզ համար կարևոր: Կարևորը նա է, որ հարկերից վերցված փողը ծախսվի արդյունավետ: Եթե մարդը նստած է իր աթոռին և որևիցե ավելացված արժեք չի ստեղծում, ես որպես ՀՀ ֆինանսների նախարար պետք է անտարբեր չլինեմ դրա նկատմամբ: Այդ գումարը պետք է արդյունավետ ծախսվի, տնտեսական աճ պետք է գրանցել: Եթե այդ գումարը կարելի է տնտեսել, ուրեմն դա պետք է անել: Եթե ես կարող եմ առանց ձախողելու արդյունքային ցուցանիշներ գրանցել, բայց գնալ մարդկանց կրճատելու ճանապարհով, ես կգնամ այդ քայլերին»,-ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարը:
Վարդան Արամյանը նաև հավելեց, որ ինքը խոսել է ՊՈԱԿ-ի ղեկավարի հետ և իր համար շատ դժվար է եղել այդ մարդկանց աչքերի մեջ նայել հետո գալ որոշում կայացնել: «Ես ներողություն եմ խնդրում բոլոր այն «փողոցում հայտնված» մարդկանցից, որոնց հանդեպ մենք պարտադրված ենք եղել այդ քայլն անել»,-նշեց նախարարը, բայց խնդրեց ըմբռնումով մոտենալ, քանի որ որևէ անձնական բան չկա` պարզապես ուզում են կարգավորել ֆինանսները:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ գործողությունների արդյունքում կարելի է տնտեսել շուրջ 150-200 մլն դրամ, և շուրջ 50 հոգի կարող են կրճատվել:

Сокращение ГНКО Вардан Арамян считает болезненным, однако необходимым процессом
Министр финансов Армении Вардан Арамян считает болезненным, однако необходимым процессом сокращение ГНКО – государственных некомерческих организаций, действующих в составе различных ведомств.
«Сокращать людей очень сложно, поскольку мы хорошо понимаем, что они содержат семьи»,- сказал на встрече с журналистами 13-го ноября министр финансов Армении Вардан Арамян, имея ввиду сокращение штатов вследствие  сокращений государственных некомерческих организаций. По его словам, это болезненный процесс, однако надо к нему подходить с позиций выбора наименьшего из зол.
«Невозможно иметь эффективную политику затрат и экономику без болезненных шагов. Мы должны оценить, что является более важным. Главное – эффективная трата налоговых средств. Если человек сидит на своем рабочем месте и не создает прибавочной стоимости, я не могу смотреть на это равнодушно с позиций министра финансов. Если есть возможность сэкономить средства – надо это сделать. Если я смогу показать результаты, прибегнуе к сокращениям персонала, я пойду на это»,- сказал министр финансов Армении Вардан Арамян.
Как передает «Арменпресс» с его слов,  он уже говорил с руководителями государственных некомерческих организаций, действующих в составе различных ведомств, и ему было трудно смотреть в глаза этим людям.  «Я прошу прощения у всех людей, кто «оказался на улице», поскольку мы были вынуждены пойти на эти шаги»,- сказал министр финансов Армении Вардан Арамян. Он попросил отнестись к этому с пониманием, поскольку в решении нет ничего личного – просто они хотят урегулировать состояние финансов.
Министр финансов Армении Вардан Арамян сообщил, что в результате удастся сэкономить около 150-200 млн драмов, сокращения коснутся примерно 50 человек.