ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը և H&M-ը երեխայի ուղեղի զարգացումը խթանելու նոր թվային ինտերակտիվ գործիք են ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը հոկտեմբերի 25-ին հայտարարեց նոր թվային գործիքի մեկնարկը, որը ինտերակտիվ կերպով ցույց է տալիս, թե ինչպես է երեխայի ուղեղը զարգանում վաղ մանկության շրջանում խաղերի և խաղալու արդյունքում: ՅՈՒՆԻ-ՖՈՐՄ անունը կրող ինտերակտիվ բաճկոնը ստեղծվել է H&M հիմնադրամի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից վաղ մանկության զարգացումը խթանելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակից, ՅՈՒՆԻ-ՖՈՐՄը (www.theuniform.org) գործիք է, որը փորձում է նեյրո-գիտությունը տեսանելի կերպով ներկայացնել ծնողներին, ցույց տալ, թե ինչպես է երեխաների ուղեղը զարգանում վաղ մանկության շրջանում մինչև հինգ տարեկան: Այն նաև ընտանիքներին հուշում է, թե ինչ տեսակի նորարական խաղեր կարելի է խաղալ, որ համապատասխանեն երեխայի տարիքին և դրական կերպով ազդեն նրա ուղեղի զարգացման վրա:
Բաճկոնը ցուցադրում է տարբեր իմացական խաղեր, որոնք նպաստում են երեխայի ուղեղի զարգացմանը: Ընդգրկված խաղերը բաժանված են ըստ երեխայի տարիքային խմբերի և հիմնված են վաղ մանկության զարգացման թեմայով ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի վերջին հետազոտությունների վրա:
«Վաղ մանկության տարիքը երեխայի ապագան սահմանելու հնարավորությունների պատուհան է հանդիսանում: ՅՈՒՆԻ-ՖՈՐՄը խորհրդանիշ է, որի միջոցով մենք ցանկանում ենք բարձրացնել հասարակության իրազեկվածության աստիճանը այն փաստի շուրջ, որ երբ երեխաների ուղեղը համապատասխան խթան է ստանում վաղ մանկության հասակում, դա ազդում է դպրոցում նրանց առաջադիմության վրա: Այն նաև նպաստում է, որ երեխաները հասուն տարիքում ավելի բարձր վաստակեն և ավելի ամուր առողջություն ունենան, քան այն երեխաները, ովքեր այդ խթանի հնարավորությունը չեն ստանում վաղ տարիքում», հայտնեց H&M հիմնադրամի համաշխարհային ղեկավար Դիանա Ամինին:
«Երեխաները, ովքեր վաղ մանկության շրջանում ստանում են սեր, պատշաճ սնուցում և պաշտպանություն խթանիչ միջավայրում, դառնում են դիմակայուն, սովորում են ավելի արդյունավետ կերպով և հասուն տարիքում կարողանում են իրենց ներդրումն ունենալ ամուր, ապահով հասարակություն և տնտեսություն կերտելու գործում», ասաց ՅՈՒՆԻՍՖ-ի ՝ վաղ մանկության զարգացման գծով ղեկավար Փիա Բրիտոն: «Մենք հպարտ ենք ներկայացնելու այս ինտերակտիվ գործիքը, որը կնպաստի վաղ տարիքի երեխաների զարգացմանն անհրաժեշտ բազմաբովանդակ միջավայր ապահովելու հարցում»:
Ցածր և միջին եկամուտ ունեցող երկրներում հինգ տարեկանից ցածր ավելի քան 249 մլն երեխա թերի զարգացման ռիսկային գոտում են գտնվում ծայրահեղ աղքատության և թերսնուցման պատճառով:
Երեխայի կյանքի առաջին պահերը ԴՆԹ-ին հավասարազոր կերպով ազդում են նրա ուղեղի հետագա զարգացման ընթացքի վրա, քանի որ սա այն շրջանն է, երբ նյարդային միացումները գոյանում են բացառիկ 1,000-ը մեկ վարկյանում արագությամբ, որը ձևավորում է նրանց իմացական, սոցիալական և զգացմունքային զարգացումը:

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. A digital tool that interactively shows how games and play stimulate brain development during early childhood launched on October 25. The interactive UNI_FORM ‘jacket’ was created by the H&M Foundation and UNICEF as part of a new UNI_FORM campaign to help promote early childhood development, UNICEF official website reported.
The UNI_FORM tool, which aims to visually translate neuroscience for parents and caregivers across the world, displays how young brains develop at yearly stages up to the age of five, and provides families with innovative age-appropriate play ideas that can help optimize brain development.
The jacket reveals different cognitive games that feed the brain as it evolves with the child´s age. The games are tailored for each age based on UNICEF's research on early childhood development.
"Early childhood presents a window of opportunity that define a child’s future. By using UNI_FORM as a symbol, we want to raise awareness around the fact that children who are stimulated in their early years learn more effectively at school, and as adults they can have a higher earning power and be of better health than children that don’t have these early opportunities,” said Diana Amini, Global Manager at H&M Foundation.
“Children who experience love, proper nutrition and protection in a stimulating environment during early childhood become resilient, learn effectively and are able to help build strong, safe communities and economies when they reach adulthood,” said Pia Britto UNICEF Chief of Early Childhood Development. “We are proud to launch this interactive tool to help give children the enrichment they need in these critical early moments of life.”
An estimated 249 million children under five in low and middle-income countries are at an increased risk of poor development due to extreme poverty and stunting.
During the earliest moments of life, children’s experiences have the power to shape the development of their brains as much as their DNA as neural connections take place at a once-in-a lifetime speed of up to 1,000 per second, forming their cognitive, social and emotional development.