Նյու Յորքի հայկական եկեղեցում Հայաստանի Անկախության տոնին նվիրված միջոցառում է անցկացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը սեպտեմբերի 21-ին տեղի Սուրբ Վարդան առաջնորդանիստ եկեղեցում մասնակցեց ՀՀ Անկախության 25-ամյակին նվիրված միջոցառմանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հայ Առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը և Մեծի Տանն Կիլիկիո ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Օշական արքեպիսկոպոս Չոլոյանը ՀՀ Անկախության 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ աղոթք մատուցեցին։
Առաջնորդարանի սրահներում այս կապակցությամբ կազմակերպվել էր 25 հայ անվանի նկարիչների 25 կտավների ցուցահանդես։ Անկախության տարեդարձի կապակցությամբ հայ երաժիշտների կատարմամբ հնչեցին Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, այլ հայ անվանի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Ելույթ ունենալով միջոցառմանը ներկա համայնքային կառույցների ներկայացուցիչների, նյույորքահայերի առջև` Էդվարդ Նալբանդյանը, մասնավորապես, ասաց.
«Գերաշնորհ Սրբազան Հայր,
Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն 25 տարեկան է։ Հայաստանի Հանրապետությունն ընդամենը 25 տարեկան է։ Մեկը կասի, թե դա մեծ թիվ է, մեկն էլ՝ թե դա փոքր թիվ է։
Պատմության ոլորաններով հազարամյակներ շարունակ բարձրացող մեր ժողովուրդն այսօր նշում է իր նորանկախ պետականության ընդամենը քառորդ դարը։
Այդ քառորդ դարի յուրաքանչյուր սեպտեմբերի 21 եղել է յուրահատուկ քննություն Հայոց նոր պետականության կայացման ճանապարհին։ Ճանապարհ, որի հանգրվաններն էին Արցախի գոյամարտը, ուր պետք էր պարտադրել զինադադար, երկրաշարժից ու պատերազմից խոնարհված մեր քաղաքներն ու գյուղերը, որ պետք էր վերականգնել, ցրտի ու խավարի ծանրության տակ կքած հասարակությունը, որ պիտի ոտքի կանգներ։
Բայց այդ քառորդ դարի յուրաքանչյուր սեպտեմբերի 21-ին, երբ այգաբացը լուսավորել է Մասիսի գագաթը, Արարատ լեռան ստորոտին արթնացել է հայ մանուկը՝ դպրոց գնալու, հայ զինվորը՝ սահմանին կանգնելու, հայ շինարարը՝ քարը քարին դնելու, հայ քահանան՝ եկեղեցու զանգը հնչեցնելու, և հայ մարդը՝ սեփական երկրում սեփական ճակատագիրը տնօրինելու և ապրելու, պարզապես ապրելու՝ իր կյանքով շարունակելով մեր ժողովրդի բազմադարյա ընթացքը։
Սեպտեմբերի 21-ի վերջին 25 այգաբացերը դիմավորելու պատիվն ու հպարտությունը մեզ է վիճակվել՝ մեր ժողովրդի ներկա զավակներին Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում։ Այո՝ Սփյուռքում, որովհետև այս քսանհինգ տարիներին Մայր Հայրենիքը մշտապես զգացել է աշխարհով մեկ ցրված մեր քույրերի և եղբայրների ապրումներն ու հույզերը, ուշադրությունն ու հոգատարությունը, որի կրողն եք այսօր նաև դուք բոլորդ՝ այստեղ ներկաներդ։ Ձեզնից յուրաքանչյուրն, անկասկած, իր մեջ կրում է Հայաստանի մի մասնիկ, բայց ձեզնից յուրաքանչյուրը նաև Հայաստանի մի մասնիկն է։
Սեփական պատմությամբ հպարտանում են բոլորը։ Բայց հպարտանալուց զատ, սեփական պատմությունը պետք է նաև կրել։ Եվ որքան մեծ է այդ պատմությունը, նույնքան մեծ է պատասխանատվությունն՝ այն կրելու։ Այդ իմաստով հայ ժողովրդի ներկա սերունդը՝ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում, պատասխանատվություն է կրում ոչ միայն այս քառորդ դարի համար։ Այդ պատասխանատվությունն իր մեջ ներառում է նաև հայ ժողովրդի դարավոր անցյալը՝ բոլոր լուսավոր ու դժվարին էջերով։
Բայց այդ պատասխանատվությունը տարածվում է նաև ու հատկապես գալիք դարերի վրա, որովհետև այդ գալիքի հիմքը մեծ չափով կառուցվում է այսօր։
Մեր ժողովրդի անցյալ դարերի և գալիք դարերի միջև ահա այս քառորդ դարն է, այսօրվա Հայաստանը՝ համայն հայության Հայրենիք Հայաստանի Հանրապետությունը, որն ընդամենը 25 տարեկան է, բայց որը նաև արդե՛ն 25 տարեկան է։

В армянской церкви Нью-Йорка организовано мероприятие, посвященное Дню независимости Армении
Находящийся в Нью-Йорке с рабочим визитом и.о. министра иностранных дел РА Эдвард Налбандян 21 сентября, в день 25-й годовщины независимости РА, принял участие в мероприятии, посвященном празднику Дня независимости Армении. Об этом «Арменпресс» сообщили  из управления печати, информации и по связям с общественностью МИД РА.
Викарий Восточной епархии Армянской Апостольской церкви  в США архиепископ Хажак Парсамян и викарий Восточной епархии Великого Дома Киликийского архиепископ Ошакан Чолоян вознесли молитву в ознаменование 25-я Независимости РА.
В залах  предстоятельства  по этому поводу была организована выставка 25 работ 25 армянских художников. Прозвучали произведения Комитаса, Арама Хачатуряна, Александра Арутюняна, других известных армянских композиторов в исполнении армянских музыкантов.
Выступая перед собравшимися представителями армянских организаций Нью-Йорка, Эдвард Налбандян, в частности, сказал: “Высокочтимые святые отцы, дорогие соотечественники! Республике Армении 25 лет. Кто-то скажет, что это мало, кто-то – что это много.
Наш народ, тысячелетиями идущий по трудным дорогам истории, отмечает всего лишь четвертьвековую дату своей новой государственности.
Каждое 21 сентября на этом четвертьвековом пути  было своеобразным экзаменом становления нашей государственности. Пути, на котором отмечены война за Арцах, на которой мы должны были заставить противника пойти на перемирие, наши города и села, разрушенные землетрясением и войной, которые нужно было восстановить, наше общество, согнувшееся под грузом холода и мрака, которое должно было распрямиться.
Кроме этого, каждое 21 сентября на этом четвертьвековом пути, когда солнце утром освещало вершину Масиса, в Араратской долине рождался армянский отрок – чтобы пойти в школу, армянской воин – чтобы встать на границе, армянский строитель – чтобы тесать камни для стены здания, армянский священник - чтобы звонить в церковный колокол; армянин – чтобы стать хозяином своей судьбы и своей страны, чтобы жить в ней, просто чтобы жить – жизнью своей продолжая многовековой путь нашего народа.
Нам выпала честь  встречать последние 25  рассветов 21 сентября: нашим сыновьям в Армении, Арцахе и Диаспоре. Да, и в Диаспоре,  потому что за эти 25 лет Родина-мать всегда чувствовала заботу и внимание, сопереживание и тревоги рассеянных по миру наших братьев и сестер, которых вы сейчас представляете, все вы здесь собравшиеся. Каждый из вас, несомненно, носит в себе частицу Армении, но и каждый из вас, несомненно, ее частица.
Своей историей гордятся все. Но мало гордиться, нужно ее еще и носить в себе. И чем больше эта история, тем больше и ответственность. И в этом смысле современное поколение армянского народа ответственно не только за эти четверть века. Оно ответственно за всю историю нашего народа – за все ее славные и тяжелые дни.
И эта ответственность распространяется и на грядущие века, потому что основа грядущего закладывается сегодня.
Эти четверть века между прошлым и будущим нашего народа -  сегодняшняя Армения, Республика Армении во имя всех армян. Ей всего 25 лет, но ей уже 25 лет!