Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նոր հանդիպում դեռևս հաստատված չէ. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների նոր հանդիպում դեռևս հաստատված չէ: ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: «Բնականաբար, մենք մշտապես կողմնակից ենք եղել բանակցություններին, սակայն բանակցությունների վերսկսման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կողմերն ամբողջությամբ իրականացնեն զինադադարի պայմանները: Հայաստանն էլ մշտապես հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման կողմնակից է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահը հավելեց, որ բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է, որպեսզի իրականացվեն նաև Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում նախագահների հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: «Իսկ այդ պայմանավորվածությունները եղել են շատ հստակ՝ խոսքը շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի գրասենյակի և աշխատակազմի ընդլայնումն է: Քանի դեռ կողմերը այս ամենը չեն ավարտել, բնականաբար, նոր առաջընթաց սպասելը մշուշոտ է»,- ասաց Շարմազանովը:
Միևնույն ժամանակ, ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ բանակցություններում Հայաստանի կողմից որևէ հետքայլ չի լինելու: «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը պետք է կարողանա լիարժեք իրացնել իր ինքնորոշման իրավունքը հանրաքվեի միջոցով: Բանալին նախ և առաջ Ստեփանակերտում է: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ինքը պետք է որոշի իր ճակատագիրը»,- եզրափակեց Էդուարդ Շարմազանովը:

Meeting of Armenian and Azerbaijani presidents not confirmed yet – Sharmazanov
YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS. Another meeting of Armenian and Azerbaijani presidents is not confirmed yet, RPA spokesperson, Vice President of the Armenian Parliament Eduard Sharmazanov told the reporters after the Executive Body meeting of the Republican Party. “Naturally, we have always supported negotiations, but it is necessary that the sides fully implement the preconditions for the ceasefire for the resumption of talks. Armenia has always announced it advocates a peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict”, “Armenpress” reports Sharmazanov mentioned.
The Vice President of the parliament added that in order to progress in the negotiations, it is first of all necessary that the agreements reached between the Armenian and Azerbaijani presidents in Vienna and St. Petersburg are also implemented. “And those agreements are very precise: investment of mechanisms investigating incidents on the contact line and the expansion of the team and office of the OSCE Chairman in office. As long as the sides have not concluded those preconditions, it can be hardly expected any new progress”, Sharmazanov said.
At the same time the Vice President of the National Assembly mentioned that Armenia will never make a step back from the negotiations. “The people of Nagorno Karabakh Republic must be able to fully implement its right to self-determination through referendum. The key is first of all in Stepanakert. The people of Nagorno Karabakh Republic must decide their fate by their own”, Eduard Sharmazanov concluded.