Եվրահանձնաժողովն ավարտել է ՀԱԷԿ-ի անվտանգության և ռիսկերի վերաբերյալ փորձագիտական գնահատականը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հանձնաժողովն ավարտել է Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի ռիսկերի և անվտանգության վերաբերյալ փորձագիտական  գնահատականը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը:
ՀԱԷԿ-ին առընթեր միջուկային անվտանգության պետական հանձնաժողովը 2015թ. օգոստոսին Եվրոպական հանձնաժողովին  ներկայացրել է հայկական ատոմակայանի ռիսկերի և անվտանգության վերաբերյալ զեկույցը` փորձագիտական գնահատականի համար:
«Փորձագիտական գնահատականն իրականացվել է 2016թ. հունիսի 21-22-ը Հայաստանում: 10 հոգուց բաղկացած խմբում ընդգրկված էին  Եվրոպական միջուկային անվտանգության կարգավորող խմբի անդամ ԵՄ 8 երկրների ներկայացուցիչներ և ևս երկու ներկայացուցիչ Եվրոպական հանձնաժողովից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

European Commission completes expert assessments of risks and safety of Armenian Nuclear Power Plant
European Commission completes expert assessments of risks and safety of Armenian Nuclear
Power Plant
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The European Commission has completed the expert assessments of risks and safety of Armenian Nuclear Power Plant (ANPP), “Armenpress” reports the EU delegation to Armenia informed.
The State Nuclear Safety Regulatory Committee adjunct to the ANPP submitted a report on risks and safety of the Armenian Nuclear Power Plant to the European Commission in August 2015 for an expert assessment.
“The expert assessment was conducted in Armenia on June 21-22, 2016. The expert group was comprised of 10 members:  Representatives of 8 EU member states included in the European nuclear safety regulatory group and two representatives of the European Commission”, reads the statement.