Հայաստանի և Ղրղզստանի արտգործնախարարները քննարկել են քաղաքական երկխոսության ակտիվացման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հուլիսի 4-ին հանդիպեց Երևան ժամանած Ղրղզստանի արտգործնախարար Էրլան Աբդիլդաևին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Նախարարները նշեցին, որ ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում անցկացվող երկկողմ հանդիպումը լավ հնարավորություն է՝ անդրադառնալու նաև Հայաստանի և Ղրղզստանի համագործակցության տարբեր ոլորտներին:
Հայաստանի և Ղրղզստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները զրույց ունեցան քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, միջխորհրդարանական կապերի զարգացման, առևտրատնտեսական փոխգործակցության խթանման հարցերի շուրջ։
Հայաստանի և Ղրղզստանի արտգործնախարարները պայմանավորվեցին իրենց ղեկավարած գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացման վերաբերյալ։
Հանդիպման օրակարգում էին միջազգային կառույցների շրջանակներում, ինտեգրացիոն գործընթացներում Հայաստանի և Ղրղզստանի փոխգործակցության հարցեր: Այս համատեքստում քննարկվեց սեպտեմբերին Բիշքեկում կայանալիք ԱՊՀ գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։
Էդվարդ Նալբանդյանը և Էրլան Աբդիլդաևը անդրադարձան ՀԱՊԿ օրակարգային հարցերին, կազմակերպությունում հայաստանյան նախագահության առաջնահերթությունների իրագործմանը։

Armenian and Kyrgyz FM discuss activation of political dialogue
YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS. Edward Nalbandian, Foreign Minister of Armenia, received Erlan Abdyldaev, Foreign Minister of Kyrgyzstan on July 4.
As “Armenpress” was informed from the press service of MFA Armenia, the Ministers outlined that the bilateral meeting, held on the sidelines of the session of the CSTO Council of Foreign Ministers, also provides a good opportunity to discuss different areas of cooperation between Armenia and Kyrgyzstan.
Foreign Ministers of Armenia and Kyrgyzstan touched upon the issues related to intensifying the political dialogue, developing the inter-parliamentary contacts, promoting trade and economic cooperation.
Foreign Ministers of Armenia and Kyrgyzstan agreed upon the holding of regular consultations between the respective Ministries headed by them.
Issues on cooperation between Armenia and Kyrgyzstan both within international institutions and the integration processes were on the agenda of the meeting. In this context, the sides discussed the preparatory works of the CIS Summit scheduled for September in Bishkek.
Edward Nalbandian and Erlan Abdyldaev reflected on the CSTO agenda issues, the implementation of the priorities of the Armenian Chairmanship in the Organization.