Վրաստանում Հայաստանի դեսպանն այցելել է Սամցխե-Ջավախեթի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում ՀՀ դեսպան Յուրի Վարդանյանը կատարել է աշխատանքային այց Վրաստանի Սամցխե-Ջավախեթի տարածաշրջան: Այցի շրջանակներում դեսպան Վարդանյանը հանդիպում է ունեցել Սամցխե-Ջավախեթիի նահանգապետ Ակակի Մաչուտաձեի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Հանդիպման օրակարգի հիմնական թեման էր ապրիլի 23-ի լույս 24-ի գիշերն ազգությամբ հայ և վրացի երիտասարդների միջև տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերը։ Այս առումով դեսպան Վարդանյանը իր խորը մտահոգությունն է հայտնել նահանգապետին և հույս հայտնել, որ միջադեպերի մեղավորները արժանի պատիժ կստանան և հստակ քայլեր կձեռնարկվեն նման միջադեպերը հետագայում բացառելու ուղղությամբ։
Նահանգապետ Մաչուտաձեն ՀՀ դեսպանին վստահեցրել է, որ կշարունակի իր անմիջական վերահսկողության տակ պահել միջադեպի առնչությամբ հարուցված երկու քրեական գործերի ընթացքը և զարգացումների վերաբերյալ պարբերաբար տեղեկատվություն կտրամադրի հայկական կողմին:
Այցի շրջանակներում դեսպան Յուրի Վարդանյանն այցելել է նաև Ախալքալաք, որտեղ հանդիպում է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանի, Ախալքալաքի շրջանային ժողովի նախագահ Համլետ Մովսիսյանի, Ախալքալաքի շրջանի վարչության նախագահ Էդուարդ Աղասարյանի և շրջանի վարչության նախագահի տեղակալ Հարություն Հովհաննիսյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Ջավախքի տարածաշրջանի հայ ազգաբնակչությանը հուզող հարցերի լայն շրջանակ:
Դեսպան Վարդանյանը ընդգծել է համայնքային կյանքի ակտիվացման համար հետևողական քայլերի ձեռնարկման, համատեղ ծրագրերի մշակման անհրաժեշտությունը: Ապրիլի 23-ի դեպքերի համատեքստում դեսպան Վարդանյանը ներկայացրել է այս կապակցությամբ ունեցած իր հանդիպումների և հեռախոսազրույցների որոշ մանրամասներ:

YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. Armenian Ambassador to Georgia Yuri Vardanyan paid a working visit to the Samtskhe Javakhk region, where he met Samtskhe Javakhk governor Akaki Machutadze, press service of the MFA of Armenia informed “Armenpress”.
The situation created as a result of the incident between Armenian and Georgian youth overnight April 23-24 and the steps aimed at overcoming that consequences were at the center of discussion. In this context, Ambassador Vardanyan expressed his concern over this issue and stated that the guilty of the incident should be punished and concrete steps should be taken to exclude the repetition of such incidents in the future.
Governor Machutadze ensured that he will continue to keep under his direct control the criminal cases related to the incident and will regularly provide information to the Armenian side over the developments.
Ambassador Yuri Vardanyan also visited Akhalkalak where he met an MP of Georgian Parliament Samvel Petrosyan, Chairman of the District Assembly Hamlet Movsisyan, Chairman and Deputy Chairman of the District Council Eduard Agasaryan and Harutyuna Hovhannisyan.
A wide range of issues related to the Armenian community of Javakhk were discussed.
Ambassador Vardanyan highlighted the necessity of taking consistent measures to make more active the community life and to develop joint programs.
Ambassador Vardanyan presented details of his meetings and phone talks over the issue of April 23 incident.