Բելգիայում շարունակվող գործադուլը կազմալուծել է երկաթուղային հաղորդակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի հարավում՝ Վալոնիայում եւ Բրյուսելում, երկաթուղային հաղորդակցությունը գործնականում լիովին կազմալուծված Է մնում մայիսի 25-ին սկսված գործադուլի պատճառով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է բելգիական RTBF հեռուստաալիքը:
Դրա հետ մեկտեղ, հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Բելգիայի հյուսիսային տարածաշրջանը՝ Ֆլանդրիան, բողոքի ակցիային չի մասնակցում: «Վալոնիայի երկաթուղիներում քաոս Է տիրում, երթեւեկում Է տասը շարժակազմերից մեկից ոչ ավելին: Ֆլանդրիայում երկաթուղային հաղորդակցության համակարգի 90 – 100 տոկոսը շարունակում Է բնականոն գործել»,- նշել Է հեռուստաալիքը:
Դրա հետեւանքով առավոտյան լարված ժամին երկրի հանգուցային մայրուղիներում, հատկապես խոշոր քաղաքների՝ Բրյուսելի, Նամյուրի, Լիեժի ուղղությամբ, բազմակիլոմետրանոց ավտոմոբիլային խցանումներ են գոյացել:
Վալոնցի երկաթուղայինների անժամկետ գործադուլն սկսվել Է մայիսի 25-ին: Երկաթուղիների աշխատողները Բելգիայի երկաթուղիների գործարկու-ընկերության՝ SNCB-ի ղեկավարությունից պահանջում են աշխատանքի պայմանների բարելավում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: железнодорожное сообщение на юге Бельгии парализовано из-за забастовки
Железнодорожное сообщение на юге Бельгии - в Валлонии и Брюсселе - остается практически полностью парализованным из- за забастовки, которая началась 25 мая. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщил бельгийский телеканал RTBF.
Вместе с тем, по его данным, северный бельгийский регион Фландрия в акции протеста не участвует. "В Валлонии на железных дорогах царит хаос, ходит не более одного состава из десяти. Во Фландрии 90-100% системы железнодорожного сообщения продолжает нормально функционировать", - отметил телеканал.
В результате в утренний час пик на ключевых трассах страны, особенно в направлении крупных городов - Брюсселя, Намюра, Льежа, - образовались многокилометровые автомобильные пробки.
Спонтанная бессрочная забастовка валлонских железнодорожников началась 25 мая. Работники железных дорог требуют от руководства компании-оператора бельгийских железных дорог SNCB улучшения условий труда.