Իրաքի զինվորականները ոչնչացրել են «Իսլամական պետության» 80 զինյալների
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքի զինվորականները ոչնչացրել են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման առնվազն 80 զինյալների: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին: Իրաքի Զինված ուժերը շաբաթվա սկզբին սկսել են օպերացիան, որի նպատակն է ազատագրել Էլ-Ֆալուջին: «Իսլամական պետությունն» այն գրավել էր 2014 թվականին:
Տեղի պաշտոնյաներից հաղորդել են, որ համատեղ ուժերով հնարավորություն է ընձեռվել նախ մաքրել Էլ-Խալդիա քաղաքը և լիկվիդացնել 80 զինյալի, որոնց մեջ կան արաբներ և այլ ազգի ներկայացուցիչներ: Ինչպես նաև հաջողվել է ոչնչացնել մի քանի գաղտնի թունելներ:
Էլ-Խալդիան և Էլ-Ֆալուջին գտնվում են իրաքյան Անբար նահանգի արևմտյան հատվածում: Նահանգի զգալի հատվածը գրավել էին ահաբեկիչները: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Իրաքի բանակը Անբարում ուժեղացրել է իր գործողությունները և 2015 թվականի վերջին հաջողվել է հետ բերել Էր-Ռամադին: Էլ-Ֆալուջին գտնվում է Էր- Ռամադիի ու Բաղդադի միջև ընկած տարածքում:

Иракские военнослужащие уничтожили 80 боевиков ИГ
Иракские  военнослужащие уничтожили по меньшей мере 80 боевиков ИГ. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости. Иракские военные в понедельник начали операцию по освобождению Эль-Фаллуджи, захваченной в 2014 году группировкой "Исламское государство".
Местные официальные лица сообщили, что в районе Эль-Халдия к западу от города, военные ликвидировали не менее 80 боевиков, среди которых есть арабы и представители других национальностей. Сообщается также, что ликвидировано несколько тайных тоннелей.
Эль-Халдия и Эль-Фаллуджа находятся в западной иракской провинции Анбар, по которой пролегает долина Евфрата. Значительная часть провинции была захвачена террористами. За последний год армия Ирака усилила действия в провинции Анбар, в конце 2015 года удалось вернуть под контроль ее столицу Эр-Рамади. Эль-Фаллуджа находится между Эр-Рамади и Багдадом.