Պետնախարար Թայեն բարձր է գնահատել եթովպահայ համայնքի ներդրումը երկրի կյանքում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արմեն Մելքոնյանը (նստավայրը՝ Կահիրե) մայիսի 17-ին Ադիս Աբեբայում հանդիպում է ունեցել Եթովպիայի արտաքին գործերի պետնախարար Թայե Աթսքե Սելասիի հետ. քննարկվել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, երկուստեք կարևորվել է քաղաքական երկխոսության, առևտրատնտեսական կապերի, մշակութային փոխանակման ակտիվացումը։ Պետնախարար Թայեն բարձր է գնահատել եթովպահայ համայնքի ներդրումը երկրի հասարակական, մշակութային և տնտեսական կյանքում։
Դեսպան Մելքոնյանը պետնախարարի ուշադրությանն է ներկայացրել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած աննախադեպ ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ իրականացված վայրագությունները, 1994թ. զինադադարի և հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերականգնմանն ուղղված Հայաստանի և Մինսկի խմբի համանախագահների գործադրած ջանքերը։

Ethiopian State Minister highly assesses contribution of local Armenians to state development
YEREVAN, MAY 19, ARMENPRESS. Ambassador of Armenia to Federal Democratic Republic of Ethiopia Armen Melkonyan (residence in Cairo) met with  Ethiopian State Minister of Foreign Affairs Taye Atske-Selassie on May 17. The sides discussed cooperation prospects between the two countries at the meeting.
As “Armenpress” was informed from the press service of MFA Armenia, the sides both highlighted the activation of political dialogue, economic and trade relations, as well as cultural issues. State Minister Taye highly appreciated the contribution of the Armenian community in Ethiopia to social, cultural and economic life of the country.
Ambassador Melkonyan drew the attention of the State Minister on the situation in Nagorno Karabakh after the large-scale aggression by Azerbaijan in early April, the atrocities committed by Azerbaijanis against civilians, and the efforts made by Armenia and the OSCE Minsk Group Co-chairs to reinforce the 1994 ceasefire agreement and to resume peace process for the conflict settlement.